E.C.A. - There Is A Message
Další povedená recenze od Myclicka je o novém vinilu, českého projektu E.C.A. s názvem There Is A Message. Najdete tu i mp3 ukázku remixu od Duncana Forbese.
E.C.A. - There Is A Message
Ještě pořádně nedozněly ovace po letošním zřejmě největším festivalu s taneční hudbou LPC - Open Air Field a už se můžeme radovat prostřednictvím agentury Lighthouse znovu! Tentokrát však vynecháme všechny optické zážitky, protože budeme odkázáni pouze na svůj sluch. Jednou z náplní této silné agentury je totiž i vydavatelská činnost sloužící k určitému zakrytí té černé díry na našem hudebním trhu, co se týče uspokojování diskžokejů po stránce zásobování vinyly od českých producentů. Po celkem příznivém ohlasu na Slip´n´Slide EP od projektu D Sounds se tak Lighthouse Recordings může pochlubit dalším zajímavým titulem z oblasti Deep/Tech House. E.C.A. je zkratka pro Electronic Cool Aid a tenhle taneční projekt tvoří dvojka DJ Manio a DaRoddmann. V tiskových materiálech, které Lighthouse poskytl, se praví, že důvodem ke vzniku tohoto seskupení byla především láska k taneční hudbě a touha tvořit a experimentovat se zvuky. Možná trošku otřepená fráze, nicméně ani E.C.A. ani oba dva hlavní představitelé nejsou žádní hudební zelenáči. Prvním impulsem, který DJ Mania postavil za gramofony, byl jeho pobyt v Holandsku v roce 1993. Jednak zjistil, jak taková "párty" vlastně vypadá, sám si mohl kontakt se dvěma gramofony zkusit a také si odtud nakonec odvezl i svou přezdívku. Jeho učitelem se stal tamnější DJ Danny, který s ještě dalšíma dvěma kamarády
![DJ Manio](/misc/images/EcaDJManio.jpg)
Mania vlastně k hraní přivedl. Od té doby se Manio pilně učil, aby ho gramofony na slovo poslouchaly a v roce 1996 se stal rezidentem olomouckého klubu Depo no.8. Od svých začátků prošel rozmanitým hudebním vývojem, takže v současné době jsou jeho sety směsicí deep-tribal-underground- progressive a techhouseu. Na otázku, kdo patří k jeho oblíbencům, odpovídá: "Preferuju všechny DJs, kteří jsou underground a neustupují těm hroznejm trendům, např. DJ Dan, DJ Garth, Terry Francis, Richard Sen, Steve Lawler, Doc Martin." Maniův osobitý styl přinutil vedení NextEry k tomu, aby ho oslovili a dali mu prostor k namíchání jeho oblíbených skladeb na další díl populární řady Houseparty - tentokrát s pořadovým číslem 11. Ta byla také odlišná od těch ostatních.
![DaRoddmann](/misc/images/EcaDaRoddmann.jpg)
Čtrnáct titulů (mimochodem tenhle díl je pro mě tím nejlepším, co jsem zatím od NextEry slyšel) mohlo odstartovat po vlastním intru Turn On The Power, které Manio vytvořil právě s DaRoddmannem. Následovalo miniturné k příležitosti vydání tohoto setu, takže kromě pražské Radosti FX mohlo tančící publikum ocenit kvalitní hudbu v klubu Posilovna v Mnichově Hradišti, jež už po léta slouží k jakémusi křtu každé další Houseparty. Manio po přistěhování do Prahy tak hrál ve všech podstatných klubech naší stověžaté matičky - Chateau Rouge, Le Clan, Roxy a v současné době má i svoji klubovou noc v Radosti FX. Kromě toho si zahrál živě na tanečních festivalech, ať už to bylo na Summer Of Love Svojšice nebo několikrát pod hlavičkou Lucky People Center.
![DaRoddmann](/misc/images/DaRoddmannS.jpg)
DaRoddmann začal tvořit elektronickou hudbu už v roce 1992 a po účasti v několika stylově odlišných seskupeních, zakotvil jako producent v projektu E.C.A. V roce 1995 získal i první zkušenosti s vedením klubu, kde se seznámil s Maniem, jež patřil v té době mezi jeho první rezidenty. Co se týče skladatelské tvorby E.C.A. - všechno je realizováno v DaRoddmannově studiu, jež je na tuzemské podmínky celkem slušně vybaveno. Doba jde stále dopředu a tak stíhat rozvíjející se technické možnosti v muzice, dá docela fušku. Pro toho kdo používaným mašinkám rozumí, jen v rychlosti stručný popis zařízení, na kterém vznikal i dnešní recenzovaný singl: Apple Power Macintosh G4, Akai S5000, AMT 8, Alesis 3630, 2x virtualizer DSP-1000, 18 track mixer,
![DJ Manio](/misc/images/EcaDJManioS.jpg)
Emagic Logic, Tannoy Reveal, Roland MC-50, CBX-K2. Na otázku, kdo tvorbu E.C.A. ovlivňuje, DaRoddmann odpovídá: "Ovlivňujou mě všichni, který mám rád a rád si je poslechnu: Leftfield, Chemical Brothers, Thomas Bangalter, Dušan Lipert, Sinatra, Portishead, Moloko, Moby, Orbital, Quentin Tarantino, Terry Gilliam - můj přístup k muzice vždycky změní návštěva nějakého dobrýho studia, fajn lidi a atmosféra v nich. Z DJů se mi vážně líbí jak hraje Duncan Forbes a Trevor Rockcliffe". Živá vystoupení Get F..ked! a The Orb na letošním LPC, jež viděl poprvé, ho také hodně vzala za srdce.
Tak a teď vzhůru do drážek černého kotouče, jehož středovku tvoří logo, za něž u mě Lighthouse dostává jedničku s hvězdičkou. Maják s obřími sluchátky kolem sebe vás musí zaujmout na první pohled.
![Logo Lighthouse](/misc/images/Ecalighthouse.jpg)
Věřme, že desek s touto značkou bude přibývat...
Original Mix (mp3) na straně A už okusili v CD provedení čtenáři časopisu Tripmag, prostřednictvím jakéhosi mapování české taneční scény, pod názvem Czechoslovak Sound System vol.1. Začíná na české poměry hodně neznámými techhouseovými beaty, které svou plochostí a ještě stále neoposlouchanými barvami přímo vybízejí na taneční parket. Osvědčená basová smyčka následuje vzápětí a plochy přidávají na prostoru. Nejde o žádné nekonečné táhlé tóny, ale jen o jakési "dobarvení". Vše se najednou zastavuje a my dostáváme radu - mužský hlas, jež pochází z jednoho z mnoha vyšlých samplovacích CD, nás upozorní: "There Is A Message...".
Obrovskou pochvalu si zaslouží E.C.A., Lighthouse i Loděnice za perfektní zvuk. Konkrétně u tak minimalistického stylu, kterým techhouse bezesporu je, je zvuk strašně důležitý. Tady se to povedlo a tak vás sedm minut nejrůznějších hudebních smyček nemůže začít nudit. Budete si ji přát slyšet znovu a znovu. I ten naechovaný vokál působí hodně hypnoticky. A teď jeden osobní tip. Tahle verze je neskutečně podobná skladbě Summer In Space od projektu Resonance 44. Pokud vás vzala, vřele doporučuji sehnat si i tenhle titul. Budete až překvapeni, jak moc do sebe tyhle desky pasují. Ani bystrý posluchač nepozná rozdíl v přechodech. Stále více se setkáváme s tím, že tuzemští muzikanti požádají o remix nějakého známého umělce z venku. Osvědčená jména dnes prodávají a je tu další podstatná výhoda - co byste říkali tomu, když by váš titul hrál ve svém setu třeba Garnier nebo Cox? Mimochodem, dodneška jsem v šoku, když jsem v červnovém čísle časopisu Muzik objevil na šestém místě žebříčku nejoblíbenějších skladeb projektu Funk D´Void, našeho DJ Lumiéra s Goodbye Illusions. I takové věci se stávají a já držím projektu E.C.A. palce, aby se jejich deska dostala do co nejvíc recordbagů světových celebrit. Díky kontaktům Josefa Sedloně s člověkem, jež už by pomalu za své časté návštěvy měl dostat naše občanství:-)- Duncanem Forbesem, mohla tak
![Duncan Forbes](/misc/images/EcaForbes.jpg)
proběhnout remixová spolupráce. Duncan (exčlen kapely Spooky) je tu skutečně pečený, vařený a po jeho aktivitách na posledním albu Ohm Square - Scion, jde tak o jeho další přínos pro naše autory. Píše se rok 2001 a tak už dávno netvoří ty sladké melodické eposy z alba Gargantuan. Pokud jste slyšeli loňskou desku Tempting Fate pod hlavičkou Animated, asi jste stejně jako já ucítili ten hudební posun, místy až k breakbeatovým a tribalovým postupům. Jeho verze dostala bůhvíproč název
Life Mix (mp3). Bicí jsou logicky zcela překopány a objevuje se tu i spousta nových "sci-fi" zvuků. Naprogramování beatů je hodně originální, což je opravdu vyjímka v dnešních šablonovitých tracích. Nové doprovodné efekty mají hodně kovový nádech, zašuměná plocha uprostřed možná trochu vytrhne zdatného tanečníka z rytmu, což je škoda! Jinak je tahle verze o poznání minimalističtější a hodně mi tu chybí ten nádherný vokálový sampl. Osobně mě mnohem víc přitahuje originál, ale vzhledem k tomu, že ho teď hrají téměř všichni, ještě rádi vezmeme zavděk Duncanovou představou.
Závěr: O tom, že se dvanáctipalec líbí už teď mezi našimi DJs svědčí fakt, že za jediný víkend jsem ho slyšel hrát čtyřikrát. Nemůžeme tuhle novinku diskžokejům zakazovat, ale pokud ho budou hrát s takovouto frekvencí, je jasné, že se nám brzy tahle kvalitní věc přejí. A to by přece byla škoda, nemyslíte? Takže opatrně a všeho s mírou:-).
Myclick