PARTYINFO
ROCK FOR PEOPLE 2011
Datum konání: |
02.07.2011 - 05.07.2011 |
Místo konání: |
Hradec Králové - Festival Park, letiště |
DJs: |
The Fajes, Brooklyn, Pavel Cejnar, Trusty + C.Monts, Kay, Tuzex, Prague City Lovers, Rude Audio, more |
Live: |
Digitalism, Pendulum, Jimmy Eat World, Bullet For My Valentine, Beatsteaks, The Wombats, Borra, Brainscan, Bright Eyes, Deeze Nuts, Destine, Extense, From Our Hands, Got Blue Balls, Chiki-liki-tua, Jenny and Johny, John Butler Trio, Kele, Konflikt!, Levellers, Molotov, Musica De Luxe, Parkway drive, Polemic, Primus, Protest The Hero, Radio Dead Ones, Talkshow, The Like, The Qemists, The Streets, Title Fight, Tokyo Aka Paradise Orchestra, US Bombs, Your Demise, Zoči Voči, Paramore, The streets, Sum 41, Primus, Parkway Drive, The Like, Bright Eyes, Levellers, Deez Nuts, Beatsteaks, Molotov, Protest The Hero, Your Demise, Tři Sestry, Chinaski, Kryštof, Vypsaná Fixa, Jiří Schmitzer, Prago Union, Ester Kočičková, Lubomír Nohavica, Southpaw, more |
Info: |
http://www.rockforpeople.cz |
Popis: |
vstup: únor 1 310 czk, březen 1 380 czk, duben 1 450 czk, květen 1 520 czk, červen 1 590 czk, na místě 1 800 czk |
3 čtenáři Techno.cz byli této akci
|
I když se na hlavních pódiích – t-music stage, Staropramen Cool Lemon stage a Evropa 2 stage – vystřídají na nadcházejícím festivalu Rock for People kapely jako Pendulum, My Chemical Romance, Paramore nebo Sum 41, mnoho ze tří desítek tisíc očekávaných návštěvníků bude vzpomínat i na nehudební program ve Festivalparku. Právě na runwayi a v zákoutích areálu se plánuje (anebo jen očekává) několik desítek divadelních představení, špektáklů nebo spontánních hudebních vystoupení. Loni takto na Rock for People proběhla asi desítka jam sessions mezi lidmi, letos je ohlášeno podobných programových bodů dvakrát tolik.
Večírek pro nedočkavé připadá na sobotu 2. července. Už v pátek 1. 7. se v prostorách kolem stanového města a na betonových přístupových cestách plánují minimálně tři hudební vystoupení a další program organizovaný samotnými fanoušky. „Víme o tom, že vystoupí Rattle Bucket a další. Proto jsme se snažili vyjít všem vstříc; stanové město, podklady a občerstvovací pointy budou otevřeny od pátečního poledne,“ reaguje na aktivity fanoušků Michal Thomes z pořadatelského týmu Rock for People. „My v té době budeme ještě dokončovat poslední detaily ve Festivalparku, který dozná značných změn a nabídne zastřešené prostory pro více než 15 tisíc lidí a nově i šest tisíc míst k sezení – to pro případ deštivého počasí. Dle předpovědi ale budeme spíše zvyšovat počty slunečníků…“
Ani v letošním programu nebudou chybět vždy oblíbené divadelní performance na netradičním jevišti, které vymezuje letištní runway, nekonečná loutková show, při které se pobaví hlavně dospělí, řada zinscenovaných dětských pohádek (adaptovaných pro starší a pokročilé), ale také nekonvenční divadelní scéna na střeše hasičského auta. Návštěvníci se navíc nemusejí obávat, že by jim unikla některá z produkcí: divadelní ansámbly se pro tyto případy rozhodly několik představení v průběhu festivalu opakovat. Rock for People startuje v sobotu 2. července a potrvá do úterý 5. července. První divadelní představení jsou na programu v neděli 3. 7. po poledni. Více na www.rockforpeople.cz.
Jedním z nejvykřičenějších divadelních špektáklů bude zřejmě hudebně-taneční performance Traffic Dance skupiny mladých umělců Spitfire Company, která se odehraje na hasičském voze. Na střeše stařičkého vozidla s improvizovanou scénou pro hudební, taneční i hereckou produkci rozpohybují za doprovodu bubnů nebo hudby Niny Simone svou revolucionářskou show. "Podtitul je 'join the revolution', připoj se k revoluci, což reflektuje, co se děje ve světě dneska, ale zároveň to může být taková naše vnitřní, osobní revoluce, být schopný změny, osvobodit se, reflektovat, reagovat, nezůstat ve stádu," popisuje hlavní myšlenky hry choreografka Miřenka Čechová.
Hlavní textová linka je provázena narážkami na známé americké hlášky či úryvky z volební kampaně Baracka Obamy a doplněna recitacemi z básnické sbírky Kvílení guru beatnické generace i krále pražského Majálesu Alana Ginsberga. Dramatický recitační projev jedné z umělkyň navíc doprovází hudební, taneční a pyrotechnické efekty. Ansámbl, který tvoří několik mladých předních umělců jako skladatel Jan Kučera, sochař Lukáš Rais, choreografky Cecile da Costa a Miřenka Čechová, DJ Matouš Mef Hekela, režisér Petr Boháč a producent Martin Poddaný, přiváží na festival pražské divadlo Akropole. S experimentálním projektem Traffic Dance se skupina představila už během červnových dnů v letošní druhé premiéře na festivalu Žižkov sobě v Praze, kde sklidila nadšený aplaus několika stovek návštěvníků.
S experimentálně pojatou hrou, i když trochu z jiného soudku, se na festival přijede představit také nezávislé seskupení z Českých Budějovic, Divadlo Kvelb. Kromě jiných uvede recesisticky laděnou performance „první český nekonečný loutkový seriál“, jenž pobaví především dospělé diváky. Nabídne humorný a satirický pohled na nekonečné telenovely a podobné žánry, jejichž četnost a frekvence je v českých masmédiích nekonečná...
Organizátoři divadelní produkce naplánovali pro letošní Rock for People celkem 26 divadelních představení a performancí po dobu tří festivalových dní. Odpolední představení jsou vesměs věnována dětem a ta večerní se snaží oslovit spíše dospělé publikum. Festivalové divadlo rovněž nabídne jiné zážitky a také zpestření návštěvníkům, kteří budou během bohatého hudebního programu toužit po změně. Kromě již zmiňovaných Spitfire Company s hasičským vozem nebo Divadla Kvelb s netypickým loutkovým divadlem, se chystají na festival se svým repertoárem zavítat rovněž divadelní spolky jako Divadlo Studna, Emillion, divadélko Romaneto nebo Brodivadlo, v jehož řadách jsou i pořadatelé Rock for People. Nebudou chybět ani tradiční a každoročně oblíbená vystoupení a průvody výše zmíněných ansámblů přímo na letištní runwayi pod širým nebem.
Letošní Rock for People, na kterém vystoupí 140 kapel, 20 DJ´s a dvě desítky divadelních souborů a dalších „živých“ projektů, se v hradeckém Festivalparku koná od 2. do 5. července. Vedle zahraničních hvězd v čele s My Chemical Romance, Paramore, Bullet For My Valentine, Pendulum, Sum 41, White Lies, The Wombats, německých Digitalism nebo The Streets jsou potvrzeny i české kapely jako Tata Bojs, Kryštof (s derniérou aktuálního Kinoturné), Tři sestry, Vypsaná fiXa, Nightwork, Buty nebo Chinaski.
Nejlevnější červnové vstupenky za 1 590 Kč jsou pouze na www.ticketsforpeople.cz - do 1. července bude cena stejná. Vstupenky lze zakoupit i v dalších předprodejních sítích. Na místě se budou vstupenky prodávat za 1 800 Kč za všechny 4 dny a za 1 200 Kč na jeden den strávený na 17. ročníku Rock for People.
Jako místo oslav svého 20. výročí působení v České republice si vybrala blížící se festival Rock for People mezinárodní organizace Greenpeace. Při té příležitosti vznikne na festivalu tzv. Zelené městečko - druhé epicentrum dění s pestrým programem. Rock for People (2. – 5. 7. 2011) již tradičně v rámci ekologického konceptu podporuje i veřejnou dopravu (včetně kyvadlové), vlakovou dopravu na festival, cyklojízdu (včetně výroby a instalace stojanů na kola a letos poprvé s profesionálním doprovodným cykloservisem) nebo také tisk propagačních materiálů na recyklovaný papír. Chybět by na místě neměl ani recyklovatelný toaletní papír. Nově se do zeleného programu zapojí i společnost T-Mobile, díky které bude možné rozšířit unikátní separační linky i recycle pointy. „Jsme rádi, že se nám daří eko aktivity neustále rozšiřovat. Letos se budou účastníci v Zeleném městečku moci například dozvědět novinky o solární energii. I díky finanční podpoře společnosti T-Mobile bude areál včetně stanového města pro 15 tisíc lidí plně vybaven odpadkovými koši na tříděný odpad,“ říká Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production.
Za loňský přístup k životnímu prostředí byl festival Rock for People oceněn prvním místem v akci Čistý festival, podporované společností Ekokom. Jako první a dosud jediný festival v bývalém Československu RfP předloni zprovoznil vlastní unikátní linku na třídění odpadů, skrze kterou prochází veškerý odpad festivalu. Linka je v provozu 24 hodin denně po dobu 5 dnů; při loňském ročníku jí prošlo více než 70 tun odpadu, z nějž 80 % bylo ve spolupráci s Hradeckými službami a.s. recyklováno (plasty, papír, sklo, hliník, baterie). Na provozu celého třídícího systému festivalu se vystřídalo 200 dobrovolníků z řad festivalových návštěvníků. Celý koncept zeleného festivalu finančně podpoří také firma T-Mobile, která je již počtvrté za sebou generálním partnerem festivalu a deník Metro pak našim dobrovolníkům dodá slušivá trička a postará se o informování návštěvníků.
Navíc bude v rámci tohoto ročníku nově zaveden i tříděný sběr gastroodpadů ze všech festivalových stánků s občerstvením. „Očekáváme, že se tímto opatřením podíl recyklace zvedne na 90 % veškerého odpadu,“ říká Štěpán Suchochleb, který má ekologický program na starosti. Během loňského ročníku se v rámci této aktivity vysbíralo přes 110 000 pivních kelímků, jejichž složením vznikl had o rekordní délce 1 155,25 metru. Festival Rock for People tímto počinem předčil jiné open air akce a zapsal se tak do České knihy rekordů.
Kromě certifikátu Čistý festival získal v loni Rock for People také významné ocenění od celosvětové asociace A Greener Festival. Nejen pro organizátory bylo udělení tohoto významného certifikátu Green & Clean Award od evropské asociace festivalů Yourope a organizace A Greener Festival dalším důkazem o správném směřování Rock for People k co nejmenší zátěži na životní prostředí a zároveň k příjemnému pobytu všech návštěvníků. Na plnění velmi náročných kritérií vypsaných stejnojmennou organizací dohlíželi její zástupci osobně; o to větším úspěchem je označení „Green & Clean“, které si osobně převzali organizátoři festivalu v Londýně. Certifikát není pro ně jen odměnou za šetrný přístup k přírodě, ale i závazkem pro nadcházející 17. ročník. Více na www.rockforpeople.cz.
Festivalové veselí může být občas i náročné. Pro ty, kdo si budou během letošního RfP potřebovat odpočinout, letos Greenpeace postaví Zelené městečko – oázu klidu, kde si návštěvníci budou moci aktivně odpočinout a zároveň si užít komornější atmosféru, zajímavý program a originální prezentaci českých neziskových organizací. Nové a oproti předchozím ročníkům vylepšené Zelené městečko, bude stát hned vedle 24-hodinnové zóny u hlavního vchodu. V rámci Greenpeace stage tu bude probíhat hudebně-zábavní produkce, k vidění budou africké tance, bubeníci z Afriky či divadelní variace Vší eskapády, zahrají a zazpívají třeba Márdi a Pítrs z Vypsané fixy či kapela Lety mimo. Program zpříjemní například zdravé vegetariánské a veganské občerstvení, Fair Trade káva z Mama Coffee nebo posezení v Čajovně Rainbow. Na místě bude také k dispozici 120 zásuvek na solární energii, v nichž si bude možné (s vlastní nabíječkou) dobít například fotoaparáty. V chill out stanu bude pak možné využít počítače s internetem napájené ze solárních panelů. K posezení zde dostanete nápoje chlazené solární energií nebo polévku uvařenou na solárním vařiči.
V Recyklační dílně si návštěvníci budou moci vyrobit solární vařič, peněženku z tetrapackových obalů nebo boty z pneumatik. Praktické workshopy budou probíhat po celou dobu festivalu a poskytnou zájemcům jak materiál, tak i návod. V infostánku Greenpeace si nejen environmentálně naladění nadšenci budou moci také změřit svou vlastní ekologickou stopu, nebo si na herní konzoli Kinect X-boxu zahrát hry s ekologickou tématikou. A zároveň se dozvědět vše podstatné o práci Greenpeace a nejnovější informace o toxické kampani přímo od vedoucího kampaně.
Zajímá vás air-brush body painting? Pokud ano, v nabídce nechybí ani možnost namalování ekologických motivů přímo na tělo a zdarma. Mimo areál Zeleného městečka nabídne Greenpeace i vodní zorbing. Pod dohledem proškolených dobrovolníků se mohou návštěvníci v aquazorbové kouli vydat na vodní hladinu a vrhat salta a kotrmelce. Tato aktivita bude umístěna na přilehlém rybníčku - ten najdete na festivalové mapě, nebo se informujte přímo v Zeleném městečku. Na své si tu přijdou ale i zastánci elektromobility – vystaven tu bude elektromobil i elektroskútr, nebo dokonce dodávka Olda, která recykluje použitý olej z restaurací. U stánku společnosti Člověk v tísni si budete moci vyzkoušet, jak byste obstáli v Africe na cestě pro vodu, prezentace Amnesty International vám zase předvede, jak vypadá běžný den běžného politického vězně. Hnutí Duha zve na filmy a odborné přednášky s ekologickou tématikou, společnost Arnika bude zájemce učit vyrábět „recyball“. Letošní Rock for People se v ekologickém nadšení nehodlá nijak omezovat. A proč taky? Hodláme se prostě tento rok pořádně zazelenat!
Pořadatelé RfP v rámci ekologických aktivit podporují také cestování, které šetří životní prostředí. Díky spolupráci s Českými drahami tak bude fanouškům k dispozici speciální tarifní nabídka „Vlak+ Rock for People 2011“. Ta se bude vztahovat na všechny zpáteční jízdenky zakoupené do cílové stanice začínající názvem „Hradec Králové …“, s datem nástupu jízdy 1. až 5. července 2011. České dráhy prodají návštěvníkovi zpáteční jízdenku s datem nástupu jízdy podle jeho požadavku, nejpozději však 6. 7. 2011, a to za poloviční cenu. Pro to, aby zpáteční jízdenka (a především cena pouze za jednu cestu) platila, je nezbytné jízdenku na lícové (přední) straně opatřit pamětním razítkem ČD. To návštěvníci získají ve 24-ti hodinové zóně ve Festivalparku Rock for People 2011. Pokud bude na jízdence předepsané razítko chybět, nebude nárok na slevu uznán a cestující zaplatí za cestu zpět jízdné, na které prokáže nárok.
Letošní Rock for People, na kterém vystoupí na 140 kapel, 20 DJ´s a dvě desítky divadelních souborů a dalších „živých“ projektů, se v hradeckém Festivalparku koná od 2. do 5. července. Vedle zahraničních hvězd v čele s My Chemical Romance, Paramore, Bullet For My Valentine, Pendulum, Sum 41, White Lies, The Wombats, německých Digitalism nebo The Streets byly potvrzeny i české kapely jako Tata Bojs, Kryštof (s derniérou aktuálního Kinoturné), Tři sestry, Vypsaná fiXa, Nightwork, Buty nebo Chinaski.
Nejlevnější červnové vstupenky za 1 590 Kč jsou pouze na www.ticketsforpeople.cz - do 1. července bude cena stejná. Vstupenky lze zakoupit i v dalších předprodejních sítích.
Na 140 zahraničních i domácích kapel doplní na Rock for People početní DJ's. Budou jim patřit noční/ranní hodiny (od zhruba 22.00 do 03.30 hodin), kdy spolu se svými fanoušky obsadí taneční scény umístěné ve dvou hangárech – Talent & Jam stage a International Showcase stage. Po skončení živého programu budou na obou dýdžejských scénách každý večer následovat tematické sety, včetně populární a často poptávané Oldies Party s muzikou sahající od 40. do 90. let. Styly obsáhnou elektro, drum´n´bass, dubstep, jungle a další. Za gramofony se tu vystřídá tuzemská dýdžejská reprezentace vybraná Pavlem Kučerou. Vpravdě klidnou zábavu pak nabídne Converse Silent Disco pro zhruba 100 osob, které si budou taneční hudbu užívat ze sluchátek – ven nepronikne ani decibel.
„Uvědomili jsme si, že mnozí lidé na náš festival jezdí za 24hodinovou zábavou. V případě tohoto doprovodného programu nepůjde o hlasitost, ale spíše žánrovou pestrost,“ vysvětluje dramaturg festivalu Petr Fořt. Na „dojížděcích“ party si tak na své přijdou jak příznivci klasické taneční hudby, tak punku a ska. Originálně pojaté noci s moderovanými vstupy čekají na návštěvníky dvou rezidenčních EVROPA 2 NIGHTS, jejichž hvězdou bude DJ Pavel Cejnar. Dýdžejské sety budou probíhat i v chill out zónách (např. v opět kreativně pojaté Urban Wave zone) nebo tzv. Zeleném městečku Greenpeace. Více na www.rockforpeople.cz.
Dýdžejský program se v hangárech bude každý večer věnovat jinému hudebnímu stylu. Nultý den odstartuje v půl jedenácté funky & soul v podání DJ Martina Mikuláše, jemuž patří v pražském Paláci Akropolis pravidelný Funkopolis, následující noc jej za gramofony vystřídají Petr Kučera a Šimon Šafránek z The Fakes a polovina kapely Sunshine se svými indie & elektro tracky. Druhý den (nebo spíše noc) bude patřit stylům drum'n'bass & dubstep v podání Brooklyna alias Juanity Juareze či londýnského rodáka Toma Rusta. Ska, punk a reggae pak třetí den zastoupí pánové z Rude Audio a Prague City Lovers.
Letošní Rock for People, na kterém vystoupí na 140 kapel, 20 DJ´s a dvě desítky divadelních souborů a dalších „živých“ projektů, se v hradeckém Festivalparku koná od 2. do 5. července. Vedle zahraničních hvězd v čele s My Chemical Romance, Paramore, Bullet For My Valentine, Pendulum, Sum 41, White Lies, The Wombats, německých Digitalism nebo The Streets byly potvrzeny i české kapely jako Tata Bojs, Kryštof (s derniérou aktuálního Kinoturné), Tři sestry, Vypsaná fiXa, Nightwork, Buty nebo Chinaski.
Nejlevnější červnové vstupenky za 1 590 Kč jsou pouze na www.ticketsforpeople.cz - do 1. července bude cena stejná. V prodeji jsou již rovněž jednodenní lístky. Vstupenky jsou k dostání i v dalších předprodejních sítích.
TALENT & JAM STAGE
2. 7. VEČÍREK PRO NEDOČKAVÉ
FUNKY & SOUL
22.30 – 03. 30
DJ Martin Mikuláš + Mr. Ultrafino
DJský tým stojících za klubovou nocí Funkopolis, již hostí pražský Palác Akropolis. Jejich sety v rytmu funky, soulu, diska a latina roztančí i mrtvolu a jsou ideálním soundtrackem pro festivalový warm-up.
www.sms.cz/kapela/dj_martin_mikulas
3.7. DEN 1
INDIE & ELECTRO
22.00– 01. 00
The Fakes
Úderka pražských DJs (Šimon Šafránek a Pavel Kučera), pořádajících v klubu Chapeau Rogue pravidelné electro klubovky Clash! Jejich hosty byli například francouzští Mustard Pimp, sicilští Blatta & Inesha či jihoafričtí Haezer.
01.00 – 03.30
Kay & Tuzex
Polovina domácích Sunshine, se vedle klubových pódií s putovní nocí Bounce! Bounce! zabydlela i za mixážními pulty. Jejich sety se řídí třemi hlavními pravidly: tvrdě, současně a nahlas!
4.7. DEN 2
DRUM´N´BASS & DUBSTEP
22.30 – 01.00
Brooklyn
Brooklyn je aktuální převtělení pražského dnb dýdžeje a producenta Lukáše Turzy, který dříve pod jménem Juanita Juarez vydal ceněné album Spa Boy. Svými beaty si získal renomé i v zahraničí a pochvalně o něm referoval i britský Mixmag.
01.00 – 03.30
Trusty + C.Monts (UK)
Tom Rust, rodák z Londýna naturalizovaný v Praze, je členem hiphopových Inside Kru a spoluorganizátor pražské dubstepové noci Ty vole!? Mikrofonu se během jeho těžkotonážního setu chopí britský MC C.Monts.
5.7. DEN 3
SKA & PUNK & REGGAE
22.30 – 01.00
Rude Audio
Jeden z nejstarších pražských ska soundsystémů je složený ze členů The Chancers a hraje už od roku 2001. Od reggae, přes 2tone až po soul, mod revival nebo punk i hity z diskotéky tvojí mámy.
1.00 – 03.30
Prague City Lovers
Dvojice DJs v pravdě k pomilování. Jména Peterka a Tchitchiman jsou úzce spojená s mejdany na strahovské sedmičce. Slibují vše od Iggyho & The Stooges až po Miloše Skalku.
www.myspace.com/praguecitylovers
INTERNATIONAL SHOWCASE STAGE
2. 7. VEČÍREK PRO NEDOČKAVÉ
23.00 – 03.30
OLDIE´S NIGHT PARTY
3.7. DEN 1
21.30 – 03.30
OLDIE´S NIGHT PARTY
4.7. DEN 2
22.30 – 03.30
EVROPA 2 NIGHT PARTY – PAVEL CEJNAR
5.7. DEN 3
22.30 – 03.30
EVROPA 2 NIGHT PARTY – PAVEL CEJNAR
ROCK FOR PEOPLE 2011
Generální partner: T-Mobile se značkou t-music
Hlavní partner: Pivovary Staropramen
Partneři: Stock Plzeň, Red Bull, České dráhy, Urban Wave, Carrot Euro
Partneři ekologického programu: T-Mobile a.s. a deník Metro
Podporuje: statutární město Hradec Králové s programem Regina, České vysoké učení technické
Hlavní mediální partner: Evropa 2
Mediální partneři: Mladá fronta Dnes, Reflex, Seznam.cz, Musicserver.cz, Poslouchej.net, Expats.cz
Pětačtyřicet zahraničních kapel čítá nyní line-up blížícího se festivalu Rock for People (2. – 5. července v Hradci Králové). Posledními dvěma potvrzenými jmény jsou kalifornští metalcoreisté, kteří již dvakrát uhranuli tuzemské publikum, THE GHOST INSIDE a australská formace LOONALOOP, navazující personálně i svěží kombinací živých nástrojů se syntetickými beaty na populární a ve své době progresivní uskupení Tribal Drift. Pokud započítáme i nově potvrzené tuzemské TATA BOJS, kteří se přijedou představit s novým albem Ležatá osmička, nebo dýdžejský program, Rock for People se blíží do svého finále. „Do festivalu zbývají tři týdny a my čekáme už jen na dva krát sedm výherců soutěží mezi kapelami v Polsku a Maďarsku. Završujeme i divadelní program, jemuž bude vyhrazena samostatná plocha se třemi scénami a soubory jako Kvelb nebo Studna,“ líčí dramaturg festivalu Petr Fořt, který prozrazuje, že speciální set chystá společně s britskými folk-punkery Levellers domácí Divokej Bill. Překvapení bude čekat i Kate Nash, na kterou se připravuje jeden z největších talentů posledních let, písničkářka DEBBI.
Více na www.rockforpeople.cz nebo www.facebook.com/rockforpeople s více než 28 tisíci příznivců! Tomu odpovídá i zájem o vstupenky, jichž se meziročně prodává o 30 % více. Květnová edice vstupenek tak musela být podpořena o 1 000 ticketů z červnové zásoby; několikanásobné předprodeje ve srovnání s předchozími lety jsou rovněž na Slovensku, v Polsku, Německu nebo Velké Británii. Další výmluvnou cifrou je kampaň S partou na RfP: tričko v originálním designu zdarma či vlastní pivní coolkeg získalo během dvou měsíců na 1 500 lidí, kteří na Rock for People přijedou v partách o 5 až 49 lidech.
Tento týden, přesně 6. června, spustil generální partner festivalu, společnost T-Mobile v rámci kouzelných úterků prodej lístků na festival v režimu 1+1. Oním kouzelným úterým je 5. červenec; každý zákazník T-Mobile, který si koupí lístek na 5. 7. 2011, získá dvě vstupenky za cenu jednoho. Cena je 1 200 Kč, prodávat se bude formou lístku v mobilu na www.t.music.cz/rockforpeople. Jednodenní vstupenka na místě pak bude stát 1 400 Kč na osobu.
V plném proudu jsou i přípravy Festivalparku a stanového města – oba prostory doznají četných vizuálních i organizačních vylepšení. V případě stanového města s kapacitou až 15 000 návštěvníků je zajištěný dvojnásobný počet umýváren oproti loňsku, posílené ohřívače na vodu, pravidelný servis toalet i lepší povrch kolem sociálních zařízení. Patrná bude i nová organizace „camp city“: několikrát se navýší počet členů security i uklízecích čet, bude přidáno osvětlení partií kolem městečka, zlepší se zónování i kontroly vstupu do kempu. Pozornost se zaměří na to, aby vstup do kempu byl umožněn jen těm, kdo mají i festivalové pásky.
Přímo ve stanovém městě se budou prodávat pečivo, káva nebo čaj i speciální snídaně v anglickém stylu. Před areálem Festivalparku vznikne 24hodinová zóna s úschovnou zavazadel, hospodou, barem, prodejnou potravin, sportovními aktivitami, dobíjecími zásuvkami, infocentrem a podsadami nebo Zeleným městem Greenpeace.
„Rock for People je i festivalem dobrého jídla a pití. Na to jsme letos zaměřili pozornost a ve spolupráci s našimi partnery i dodavateli ještě rozšíříme a zkvalitníme nabídku, která by měla uspokojit gurmány anebo vegetariány,“ říká Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production. Specialitou budou například míchané koktejly na pivní bázi, které chytá Staropramen s výrobcem (a partnerem RfP) Stock Plzeň / Božkov.
Rekordní počet 130 pivních kohoutů od hlavního partnera festivalu, Staropramenu, které byly k dispozici v loňském roce, se letos zvedne, stejně jako počty míst k sezení. Společně s tím pivovar posílí technický a kvalitativní dozor v místě, jenž se zaměří na temperaci obalů, a tím i teplotu piva, rychlost výtoče i správnou míru. Pivovar se bude na Rock for People prezentovat plným portfoliem Staropramenu čítajícím osm značek včetně stále oblíbenějšího točeného nealkoholického piva. Zvláštní zóna bude zasvěcena novince Staropramen Cool Lemon – pivu s osvěžující chutí citrónu a nízkým obsahem alkoholu, po kterém se také jmenuje druhá hlavní stage. Novinkami budou i hospoda se servisem do skla, posezení pod slunečníky a další nabídka zvyšující gastronomický komfort všech návštěvníků.
I v letošním roce se zákazníci T-Mobile mohou těšit na dvoupatrový stan t-music sky s jedinečným výhledem na pódium t-music stage z prvního patra. Pro všechny příznivce hudby je pak přichystáno několik zábavných aktivit související s novou mezinárodní kampaní Angry Birds, bezplatné brouzdání na internetu v průběhu celého festivalu, k dispozici bude i stánek s nejnovějšími smartphony a tablety na vyzkoušení. Samozřejmostí je už tradiční dobíjecí stanice, stejně jako herní zóna. Nově je letos pro návštěvníky připravena úschovna “Festival Lockers“. Zákazníci T-Mobile mají tuto samoobslužnou úschovnu o 630 boxech zdarma, ostatní zaplatí 50 Kč na den. Festivalový areál je rozlehlý, vhod jistě přijde i možnost zkrátit si cestu na koloběžce anebo využít dárku v podobě pláštěnky, sedáku či deky.
Také letos bude ve Festivalparku instalován mobilní bankomat, konkrétně Era mobilní bankomat. Loni v bankomatu proběhlo přes 2,5 tisíce výběrů... Ačkoliv je bankomat integrální součástí nákladního vozu, poskytuje návštěvníkům všechny služby jako normální kamenné bankomaty.
Letošní Rock for People, na kterém vystoupí na 140 kapel, 20 DJ´s a dvě desítky divadelních souborů a dalších „živých“ projektů, se v hradeckém Festivalparku koná od 2. do 5. července. Vedle zahraničních hvězd v čele s My Chemical Romance, Paramore, Bullet For My Valentine, Pendulum, Sum 41, White Lies, The Wombats, německých Digitalism nebo The Streets byly potvrzeny i české kapely jako Kryštof (s derniérou aktuálního Kinoturné), Tři sestry, Vypsaná fiXa, Nightwork, Buty nebo Chinaski.
Nejlevnější červnové vstupenky za 1 590 Kč jsou pouze na www.ticketsforpeople.cz - do 1. července bude cena stejná. V prodeji jsou již rovněž jednodenní lístky. Vstupenky jsou k dostání i v dalších předprodejních sítích.
ROCK FOR PEOPLE 2011
Generální partner: T-Mobile se značkou t-music
Hlavní partner: Pivovary Staropramen
Partneři: Stock Plzeň, Red Bull, České dráhy, Urban Wave, Carrot Euro
Podporuje: statutární město Hradec Králové s programem Regina, České vysoké učení technické
Hlavní mediální partner: Evropa 2
Mediální partneři: Mladá fronta Dnes, Reflex, Seznam.cz, Musicserver.cz, Poslouchej.net, Expats.cz
LOONALOOP
Patříte mezi příznivce pravidelně tepajících elektronických rytmů, podpořených autentickými zvuky živých hudebních nástrojů? Pak si vás jistě z podia rychle získají tři světlovlasé Australanky obsluhující za divokých pohybů celého těla didgeridoo, housle, klávesy a vokály, a dva muži za bicími, basou a počítačem.
Na Rock for People se letos vrátí před české fanoušky australská kapela Loonaloop, vzniklá z bývalých členů populárních Tribal Drift. Pětice muzikantů ze Sydney se před tuzemským publikem se svým experimentálním a strhujícím projektem objevuje celkem pravidelně, kapela má za sebou ale i koncertování po celé Evropě či účast na prestižním britském festivalu Glastonbury. Loonaloop se ve své bohaté koncertní kariéře potkali na podiu například se skupinami Dreadzone či Orbital.
Jejich muzika se snaží spojovat chytlavé taneční rytmy s hraním na živé hudební nástroje a vytvářet tak na koncertech velmi specifický a v mnoha ohledech novátorský zvuk. Nejvýstižněji bývá jejich styl popisován jako world beat/dance act – Loonaloop svou tvorbou pokrývají doslova přehršel tanečně-hudebních stylů jako je drum'n'bass, trance, house grooves, world beats, slyšet jsou tu ale i cikánské a další vlivy.
Zvuk pětice Loonaloop je skutečně ojedinělý a přitom publikem i při svou poslechovou náročnost pozitivně přijímaný. Díky kombinaci nástrojů, živého zpěvu a použitých technologií (samplery, smyčky atd.) produkují progresivní melodické taneční tracky, s nimiž sklízejí úspěchy na klubových scénách nejen po celé Austrálii. Jejich počet na podiu se pohybuje „někde mezi pěti a sedmi muzikanty“.
Již po svém vzniku v roce 2003 a po dokončení debutového alba Cleared 4 Take Off (u společnosti Didgeridoo Records) odjeli Loonaloop několik po sobě následujících turné po Evropě. Od té doby v podstatě neustále křižují festivalová hudební podia. V roce 2005 vydali druhé album Images Of Flying (opět na Didgeridoo Records), které vznikalo střídavě na pobřeží oceánu v Austrálii, v anglickém Essexu, ale také překvapivě na českém venkově.
Třetí řadovka Skipping Stones vyšla před dvěma lety, získala několik tanečních cen... A opět následovala nekonečná koncertní šňůra na jeho podporu. I avizované letošní představení Loonaloop na Rock for People by mělo patřit do jejich posledního, publikem již vyzkoušeného„balíčku“ emocí a hudebních nápadů a myšlenek.
Tohle živé organické hudební těleso je dobře známé pro vyloženě opojnou energetickou náročnost, kterou ze sebe Australané v čele se zpěvačkou Shiney Lefai vyloženě chrlí. Jak napsal britský Mixmag: „Fascinující! Tahle kapela předvádí opravdu jedinečnou a výkonnou show. Má hlubokou schopnost strhnout publikum až k tomu, že dokáže vlastní silou a nadšením doslova rozhoupat celý taneční parket.“
http://www.myspace.com/loonaloop
http://www.loonaloopmusic.com
THE GHOST INSIDE
Fungují společně teprve pět let, čeští fandové je mohli „chytit“ třeba na koncertě v roce 2009 v pražském klubu Abaton. Američtí vyznavači melodického metalcoru The Ghost Inside budou i na Rock for People vystupovat tak, jak je roku 2006 stvořila hudební matka příroda – jako frustrovaní, naštvaní zástupci jedné kalifornské hudební generace, která se nehodlala smířit s tím, že hudební sny (a potažmo i muzikantské kariéry) v Los Angeles mizí často ze světa stejně rychle, jako na něj přicházejí.
Na začátku byli tři přátelé - Jonathan Vigil, Aaron Brooks a Tyler Watamanuk. Ti se rozhodli společně vyzkoušet své štěstí na losangelské ruletě a založili kapelu Dying Dream. Věrni svému destruktivnímu názvu se ovšem po vydání prvního EP Now or Never rozpadli poté, co se část členů rozhodla z Kalifornie odstěhovat. Nahrávací společnost Mediaskare Records byla kvůli rychle nastálým problémům patřičně naštvaná – do talentované kapely vkládala velké naděje. Podobně znechucený Vigil (hlavní zpěvák) se spolu s kytaristou Aaronem Brooksem rozhodl v kariéře pokračovat – ovšem pod jiným názvem. Nově vzniklí The Ghost Inside si v sobě z té doby odnesli odhodlání nikdy se nevzdávat. S tímhle jednoduchým přesvědčením se pokusili dobýt hudební svět na obou kontinentech. Z Ghost Inside vytvořili za pár let jedinečnou značku, prezentující agresivní a tvrdý metal, který přesto nepostrádá jasné melodie, tvořící nerozbitné „jádro“ jejich skladeb.
Jejich společným cílem bylo prý tvořit hudbu, která by překračovala žánrové hranice, na rozdíl od svých vrstevníků prý nechtěli Ghost Inside nikoho napodobovat, toužili prostě stvořit vlastní teorii, životní filozofii i image. Tvrdá práce se jim vyplatila – v dubnu roku 2007 vydala kapela debutové album Fury And The Fallen Ones. U Mediaskare Records.
Zájem o jejich muziku začal narůstat raketovým tempem – především díky koncertům po celé Severní Americe. Mezi své spřízněné kapely počítají Ghost Inside například Bury Your Dead, Misery Signals, Bring Me The Horizon, Emmure, Stick To Your Guns či As Blood Runs Black. V červnu 2008 zazářila kapela také v zámoří, když vyrazila na australské turné s I Killed The Prom Queen. Po ročním turné skupina zasáhla druhá krize – na basu začal po nutných změnách hrát Garrett Harer, kytaristou se stal Zach Johnson. Na podiích v téhle sestavě přežili ve zdraví a pohodě dalších 12 měsíců, během nichž si získaly reputaci jejich živé show a jasně nesmiřitelný postoj.
Dvouleté živé hraní dovedlo Ghost Inside opět do nahrávacího studia, kde vznikla jejich druhá řadová a zatím také poslední deska Returners. V obchodech se zjevila loni v únoru, letos ji kapela vyrazila představit i na koncertní podia. Jejich turné nese název Imperial Never Say Die a čítá zastávky v jihovýchodní Asii, Austrálii či na Novém Zélandu. „Chcete-li mít vlastní dlouhodobý cíl, musíte se ho držet. My jsme se svým pojetím muziky navštívili po světě spousty míst a oslovili spousty lidí. Jak je možné, že po celou dobu drtíme vše, co nám přijde do cesty? Prostě neustupujeme,“ říká Jonathan Vigil. A v rámci propagace dodává: „Pokud jste ještě neviděli a neslyšeli The Ghost Inside, dlužíte to především sami sobě. A to bez ohledu na to, co děláte nebo kým jste.“
http://www.myspace.com/theghostinside
http://www.theghostinside.com
Významné posily na všech žánrových frontách ohlašuje festival Rock for People. Do už tak dost kypícího programu přibyla v posledních dnech další zvučná jména napříč hudebními styly. Linii výrazných žen v současné hudbě rozšiřuje úspěšná a ceněná britská rocková (či jak sama říká „neo-soulová“) písničkářka KATE NASH, autorka hitů jako Foundations nebo Mouthwash. Souputnice Lily Allen či Amy Winehouse přijede do Hradce Králové s loňským a značně chváleným albem My Best Friend Is You. Pro Kate Nash to bude první vystoupení v České republice, stejně jako v případě americké poprockové formace ANBERLIN. Ta v line-upu doplní melodické rockery My Chemical Romance nebo emo průkopníky Jimmy Eat World. „Pro Rock for People je velkou poctou, že Anberlin zahajují – podobně jako Paramore – své evropské turné právě na našem festivalu. I díky tomu se Rock for People dostal do řady zahraničních médií a registrujeme velký zájem o vstupenky z Velké Británie nebo Německa,“ říká dramaturg festivalu Petr Fořt.
Jestliže si Kate Nash i Anberlin, podobně jako John Butler Trio, Bullet For My Valentine nebo Bright Eyes, na Rock for People odbudou českou premiéru, u další potvrzené kapely - ASIAN DUB FOUNDATION – jde o návrat ke kořenům. Právě na Rock for People tito roztančení kočovníci před deseti lety ještě v Českém Brodě absolvovali první koncert před tuzemskými fanoušky. Co lze čekat? Opět výbušnou a nekorektními texty opepřenou směsici reggae, jungle, drum'n'bass, dancehallu, ale i punku. Hojnými koncerty v domácích klubech proslula i nabroušená KYLESA – uctívaná modla příznivců atmosférických metalových ploch rámovaných skupinami jako Isis nebo Neurosis. Tento band se dvěma bubeníky a ztepilou kytaristkou v sestavě přijede představit novou a pro mnohé fanoušky přelomovou desku Spiral Shadow. Kylesa posílí na Rock for People hard & heavy linii raženou již Parkway Drive, Cancer Bats nebo Protest the Hero.
Letošní Rock for People, na kterém vystoupí na 140 kapel, 20 DJ´s a dvě desítky divadelních souborů a dalších „živých“ projektů, se v hradeckém Festivalparku koná od 2. do 5. července. Vedle zahraničních hvězd v čele s My Chemical Romance, Paramore, Bullet For My Valentine, Pendulum, Sum 41, White Lies, The Wombats, německých Digitalism nebo The Streets byly potvrzeny i české kapely jako Kryštof (s derniérou aktuálního Kinoturné), Tři sestry, Vypsaná fiXa, Nightwork, Buty nebo Chinaski.
Z květnové edice zbývají na www.ticketsforpeople.cz poslední desítky lístků v ceně 1 520 Kč. Od 1. června až do 1. července bude cena 1 590 Kč. V prodeji jsou již i jednodenní lístky. Vstupenky jsou k dostání i v dalších předprodejních sítích. Bližší informace na www.rockforpeople.cz nebo www.facebook.com/rockforpeople.
KATE NASH
Podobně jako třeba Lily Allen, i Kate Nash je „dítětem“ portálu MySpace. Právě tam si ji našly řady příznivců a její virtuální bytí se díky nim postupně stávalo realitou. Někdy od roku 2006 spolu tyhle dvě muzikantky soupeřily – o to, čí internetová stránka a muzika zároveň je respektovanější a populárnější. Vítězkami se nakonec staly vlastně obě dvě. Díky portálu MySpace se obě dostaly do nahrávacích studií, čímž si splnily své odvážné sny. A nejen to.
I Kate Nash uspěla hned svým debutem - platinovou deskou Made of Bricks z roku 2007, která se objevovala mezi nejlepšími evropskými deskami a získala i několik odborných cen. Na festival Rock for People přiveze neméně loňské album My Best Friend Is You. Věčně usměvavá Kate Nash se narodila v Dublinu 6. července 1987, již v dětství ale přesídlila do Londýna, takže vyrostla zcela pod vlivem britského kulturního prostředí, její rodiče ovšem milovali folk ze 60. let.
Učila se hrát na piano a doufala v divadelní kariéru. Na uměleckou školu ji ovšem nevzali a jak sama poznamenala, „získala pocit, že na umění není dostatečně chytrá.“ Nakonec se přece jen našla při skládání písní, které začala umísťovat na MySpace. Žádná uměle vystavěná kariéra, žádná protekce, žádní pomocníci. Doslova doma na koleni dala dohromady jednoduché, ale přesto inteligentní skladby, které zaujaly široké mainstreamové publikum.
U nezávislého londýnského labelu Moshi Moshi Records vydala akustickou nahrávku s názvem Birds, která ji posunula až ke smlouvě s firmou Polydor. Debutové album vzniklo ve spolupráci s producentem zpěvačky Björk Valgierem Sigurossonem a okamžitě se objevilo na čele britské prodejní hitparády. Prodalo se ho na 60 tisíc kopií, následně vyšlo i v Americe.
V březnu 2009 začala Kate Nash (ano, to jméno má připomínat její idol Kate Bush), pracovat na druhé desce. Producentem desky se stal bývalý kytarista kultovní kapely Suede. Album My Best Friend Is You vyšla loni a má navazovat na hudební odkaz slavné americké hudební společnosti Motown, svůj styl Kate nazvala neo-soulem. Pravda je to jen zčásti – i na novém albu zůstala tou „nezávislou a obyčejnou holkou z 21. století, která se nestydí za svou sexualitu,“ jak sama několikrát deklamovala.
Upřít jí rozhodně nelze typicky anglický smysl pro humor, který možná nenajde odezvu u každého. Body k dobru má ale i za neoddiskutovatelný hudební talent a snahu zůstat za každou cenu originální. Zatím se jí to daří. Navíc s citem, nadhledem a dobrým vkusem.
ASIAN DUB FOUNDATION
Reggae, jungle, drum'n'bass, dancehall, ale i punk. To vše dokážou ve svých písních kombinovat Asian Dub Foundation, jejichž vůbec první koncert v ČR proběhl právě na RfP ještě v Brodě. K výše uvedenému si přidejte angažované protirasistické texty, bojující hlavně proti diskriminaci Asiatů v Evropě... A výsledkem je nadčasová multikulturnost, o níž sní (nebo alespoň snila) nemalá část současného světa.
Kapela, která svými energetickými koncerty a vyhraněnými názory „bombarduje“ publikum již více než 18 let, se před české publikum vrací poměrně pravidelně. Londýnská antirasistická rebelie dávno ověřené značky ADF tu stále nachází pevnou fanouškovskou základnu, byť se jim na Česku nelíbí třeba „příliš velký americký vliv“.
Dohromady se dali v roce 1993 prostřednictvím nezávislé londýnské organizace Community Music, která poskytuje prostor nadaným kreativním muzikantům. Baskytarista Dr. Das tam tehdy působil coby lektor v oboru hudební technologie a při natáčení dokumentu Indentical Beat se dal dohromady se svým patnáctiletým žákem, bengálským rapperem Deederou Zamanem a místním sociálním pracovníkem a zároveň Djem Panditem G.
Díky kurzům pro mladé Djs (též pod hlavičkou Community Music) se k nim přidali další učitelé - Anniruddha Das a John Pandit, a sestava Asian Dub Foundation byla téměř kompletní. Další členy získala kapela o pár měsíců později, kdy se na podiu objevil i kytarista s uměleckou přezdívkou Chandrasonic, tanečník Bubble E a DJ Sun J.
Mezi jejich přelomová alba patří především slavná deska Rafi's Revenge z roku 1998. Asian Dub Foundation byli v době jejího vydání již považováni za jednu z nejzajímavějších britských koncertních kapel a album dokázalo oslovit široké hudební masy.
Politicky orientované texty a v podstatě dosti nesourodý hudební základ oslovily londýnské fanoušky, kteří toužili po změně na tamní hudební scéně. Generace obdivující world music a orientální vlivy našla v ADF své nové idoly, jejich tvorbu oceňovali i hudební kritici – o čemž svědčí též nominace na Mercuryho cenu.
Asian Dub Foundation našli v 90. letech svůj nový domov na evropských festivalových scénách, ve Francii ostatně vydali album R.A.F.I. Tamní publikum zůstalo vůči nim loajální, ve Francii ADF v 90. letech vyprodávali desetitisícové haly, jejich tvorbu tehdy podporovali američtí Beastie Boys, díky nimž dobili ADF i americká podia.
Asi nejúspěšnějším albem Asian Dub Foundation je Community Music z roku 2000, kterým se vraceli ke svým kořenům a vzdali hold spřízněným Rage Against The Machine. V New Musical Express (NME) získalo album úctyhodné hodnocení 10/10 a objevil se na něm hit Taa Dee. Ve Velké Británii jim pak pozornost médií zajistila trochu paradoxně až spolupráce s kapelou Primal Scream.
Na přelomu roku 2000 kapelu opustil Deeder Zaman a spolupráce s producentem Adrianem Sherwoodem, jenž prosazoval na populární scéně fúzi dubu, rocku a dance music, přinesla skupině nový zvuk. Deska Enemy Of The Enemy dostala punkový nádech, který jí ovšem věrní fanoušci poněkud vytýkali. Svou starou sílu ADF znovuobjevili roku 2005, kdy vydali album Tank, o dva roky později následovala deska Punkara a 90. léta se stala pro kapelu zapomenutou minulostí.
Na Rock for People vezou Asian Dub Foundation své další hudební inovace - živé bubny a další akustické nástroje jako flétny či smyčce. Ty se objevili na letošní novince A History Of Now. Kapela, která dokázala zbořit mnohé kulturní hranice, na nich ctí jasné melodické linky a v textech varuje třeba před zotročením člověka novými technologiemi.
www.asiandubfoundation.com
www.myspace.com/asiandubfoundationuk
ANBERLIN
Nejsem kazatel, jsem bavič. Heslo, které hlásá zpěvák kapely Anberlin Stephen Christian, napovídá, že americká pětice propaguje svou hudbou především pozitivní přístup k životu a muzice jako takové. Všeříkající je ostatně i název jejich posledního alba Dark Is The Way, Light Is The Place, kterou Anberlin vydali loni a kterou by měli představit také na nadcházejícím festivalu Rock for People.
Dohromady se alternativní poprocková pětice dala roku 2002 v Orlandu na Floridě. Hlavním nositelem myšlenek kapely je prý kytarista Joseph Miligan, Anberlin do sebe vsákli kromě jiného vlivy stylu emo, za své souputníky považují například kapely Fall Out Boy či Story of the Year.
Kapelu Anberlin je přesto těžké zařadit do nějakého jasně vymezeného hudebního „šuplíčku“. Pod vlivem amerického křesťanského punkrocku (který ovšem Stephen Christian popírá) vystupují například proti ilegálnímu stahování muziky na internetu a otevřeně hlásají, že se kritikami nenechají připravit o vlastní příjmy a obživu.
Byť jsou jejich názory mezi mladším publikem nepopulární, přístup kapely Anberlin se zřejmě nezmění. Kdo nesouhlasí s jejich hudební a životní filozofií, jednoduše podle jejich teorie nepatří mezi jejich fanoušky. Své názory neustále opakují v rozhovorech s novináři a jejich nadhled skutečně nemá s místy kýčovitými biblickými metaforami amerického křesťanského rocku nic moc společného.
Hudební základy kapely Anberlin stojí na punkových a tvrdých rockových základech. O jejich první demo nahrávky se poměrně netradičně zajímalo hned několik nahrávacích firem, prvotina Blueprints For The Black Market s hitem Readyfuls se pak objevila také v amerických prodejních hitparádách.
A Anberlin se nikterak netají tím, že přesně o to jim při nahrávání také šlo. Když pak při tvorbě nad druhou deskou Never Take Friendship Personal sestavu opustil zakládající kytarista Joey Brust, zpěvák Christian prohlásil, že mu stejně šlo pouze o sex a drogy. Kapela poté zrychlila tempo na cestě k mainstreamu a zachovala si tak vlastně svou čistou a upřímnou image.
Paralelně mezitím Anberlin pracovali také na vlastních verzích skladeb Boba Dylana či kapely Depeche Mode. “Mrzí nás, že mladé kapely přestaly poslouchat takové legendy, jakými jsou třeba právě Dylan, Rolling Stones, The Smiths, Beatles nebo The Cure,“ vysvětloval opět zpěvák Stephen Christian a přihlásil se tak jasně ke svým největším inspiracím.
Na třetím albu Cities v roce 2007 Anberlin dosáhli už na 19. místo žebříčku prestižního amerického hudebního časopisu Billboard, kritici jim ovšem stále vyčítali ten tolik proklamovaný křesťanský vliv a příliš mnoho patosu. Anberlin přijali výtky víceméně s humorem. Mimochodem, zajímá vás, jak vznikl jejich podivný název? Christian dostal prý kdysi od novinářů dotaz, jaká evropská města by rád navštívil. Odpověď zněla: „London, Paris, Rom... and Berlin.“
www.anberlin.com/home
www.myspace.com/anberlin
KYLESA
Pětice kovaných metalistů, která svou hudební kariéru započala v Savannah ve státě Georgia v roce 2001, přijede na Rock for People představit loňskou desku Spiral Shadow. Album, hodnocené jako jejich vrcholný, byť překvapivý mistrovský kousek, přímočaře útočí na posluchačovu psychiku a kytarová sóla nekompromisně (ale již sofistikovaněji a vybroušeněji než v minulosti) jitří jeho vjemy a prožitky. Nic pro slabé povahy. Staromódní přístup Kylesy k hard rocku, přetavený do vybroušených metalových struktur, slaví na současné hudební scéně úspěchy.
Jejich skladby jsou totiž dokonalým odrazem tělesnosti, fyzických pocitů muzikantů, kteří se na podiu vyžívají ve složité technice a přesto neztrácejí nic z hudební rozmanitosti. Prvky hardcore punku se tu mísí s drsným psychedelickým metalem, v jejich tvorbě naleznete i stopy po jejich vzorech, heavymetalové legendě Black Sabbath. Společná hudební cesta Kylesy je přitom poznamenaná tragédií.
Po vydání prvního EP alba Memento Mori zemřel kytarista, basista a zpěvák Brian Duke během epileptického záchvatu. Deziluze jakoby kapele dala do vínku ještě více vnitřní síly. Dukea nahradil baskytarista a zpěvák Corey Barhorst a na konci roku 2002 kapela vydala debutové album Kylesa. Pokud věříte v osudová znamení, zpozorněte.
Název kapely je totiž odvozen od buddhistického termínu kilesa mara, kterým se označují démoni, poskvrna a klam. Samotné slovo kilesa se pak překládá jako utrpení. Kylesa si možná i díky těžkým začátkům udržela dodnes svoji proklamovanou svobodu, hudební styly prý její členové nikdy neřešili.
„Spousta muzikantů se drží jednoho druhu hudby, nás kategorie moc nezajímají" říká zpěvák a kytarista Philip Cope s tím, že Kylesa nikdy nebyla ochotná dodržovat nějaká imaginární pravidla těchto scén. „My jsem vždy rádi hráli těžkou hudbu a líbí se nám dělat to bez ohledu na to, co je právě populární nebo co si o nás myslí média.“
A kytaristka a zpěvačka Laura Pleasants dodává: „Snažíme se neustále posouvat vlastní hranice a zkoumat, co všechno můžeme svou hudbou dokázat. A přitom doufáme, že to, co s tohoto pnutí na konci vzniká a co nabízíme publiku, je přinejmenším obohacující a originální.“
Ne jeden nebo dva, ale minimálně osm vrcholů bude mít letošní Rock for People. Přesně tolik kapel se vejde do vedoucího pelotonu hudebních skupin, které se mezi 2. a 5. červencem objeví na velkých scénách ve Festivalparku v Hradci Králové. Kromě dosud potvrzených The Streets nebo Sum 41 přilákají početné davy fanoušků nejen z České republiky především američtí Paramore, kteří na Rock for People přijedou v nové sestavě a s novými skladbami.
„Uvažovali jsme nad několika ´hvězdnějšími´ jmény, ale často nerealistické finanční požadavky by se odrazily na programu dalších festivalových dní. I s ohledem na množství kvalitních kapel, s nimiž jsme byli v kontaktu a o které jsme od počátku stáli, jsme dali přednost žánrově pestřejšímu programu,“ říká dramaturg Rock for People Petr Fořt. Po předchozích dvou ročnících, které byly do velké míry opřené o britské kapely, se v programu daleko častěji objevují formace ze Spojených států anebo Austrálie. V roce 2010 se na sedmi pódiích vystřídalo přes 160 kapel, jednočlenných projektů i divadelních souborů. Letos to bude na 140 hudebních skupin (z čehož asi 70 zahraničních), přibližně 20 DJ´s a zhruba stejný počet divadel.
K nejočekávanějším jménům, jež poslední dva tři roky rezonuje v přáních návštěvníků Rock for People, jsou australští PENDULUM. Tito pionýři drum´n´bassu – a poslední léta i dubstepu a breakbeatu – sice již do České republiky zavítali, v Hradci Králové se však představí konečně v plné sestavě a s průletem jejich největšími hity. Za průkopníky své druhu lze označit i britskou formaci BULLET FOR MY VALENTINE. Ačkoliv bývá zcela mylně řazena k emo kapelám, daleko pevnější postavení má mezi příznivci metalu – přesto svým loňským albem Fever obměkčili srdce i těch posluchačů, kteří hard & heavy žánr jinak nevyhledávají.
Ke zmíněnému stylu emo má překvapivě nejblíže další z potvrzených formací – Američané JIMMY EAT WORLD, které jako své velké vzory často zmiňuje frontmanka Paramore Hayley Williams. Právě „středostavovské“ vzezření tohoto kvarteta vzniknuvšího v roce 1993 ukazuje na „marketingovou subverzi“ emo žánru, který měl původně mnohem blíže k alternativnímu rocku a indies scéně. Na elektronickou linii předloňských Underworld nebo loňských Archive naváže letos vzývaná německá dvojice DIGITALISM. Ta s ohledem na chystané červnové album odehraje pouze omezený počet koncertů: vedle monstrózní show v Londýně půjde o vystoupení také na Rock for People.
„Programová saň bude mít více hlav, další kapely proto potvrdíme v průběhu dubna. Jisté ale je, že zabrousíme do post rocku, indie rocku a rap metalu. Pokud vezmeme v potaz i japonské Tokyo Ska Paradise Orchestra, skvělé Australany John Butler Trio nebo kapelu, která definovala alternativní rock 90. let, tedy Primus, bude letošní ročník zřejmě nejpestřejším v sedmnáctileté historii festivalu. A zároveň nejrychlejším a nejenergičtějším,“ konstatuje Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production, podle nějž má hudební program stejný rozpočet jako v loňském roce.
Silná bude na letošním Rock for People i sestava středních a menších hudebních projektů, což nevylučuje jejich hudební kvalitu a originalitu. K takovým patří například brightonské drum´n´bassové trio THE QEMISTS, jež vyrostlo - hýčkáno domovským labelem Ninja Tune a díky spolupráci například s Coldcut nebo Basement Jaxx – v jednu čelných žánrových kapel ve Velké Británii. Zcela opačnou hudební polohu, na folkových základech vypiplanou lyriku, nabídne americké uskupení JENNY AND JOHNNY. To tak s již potvrzenými Bright Eyes nabídne širší pohled na aktuální americkou indie scénu. Ze Spojených států přijedou i TITLE FIGHT, kteří postaví žánr „indie“ na hlavu: bez ohledu na jakoukoliv vnější image nabídnou HC/punkový kvapík s prvky alternativního rocku.
Příznivce melodičtějšího soundu potěší (a možná v pozitivním slova smyslu šokují) nizozemští DESTINE, skvěle kombinující moderní rock s našlapaným pop-punkem. Od dob Donots se v tomto žánru nezjevila žádná evropská kapela takových kvalit a hlavně potenciálu konkurovat americkým, respektive kanadským veličinám. Veselý streetpunk (a dost možná i nové album) na Rock for People přijedou představit berlínští punkeři RADIO DEAD ONES. Jejich bezpředsudečný přístup k hudbě ilustruje rozptyl kapel, s nimiž se objevili na jednom pódiu: předskakovali Dropkick Murphys či U.S.Bombs, ale křtili i desku domácím Nežfaleš.
V letošní nabídce Rock for People bude samozřejmě dostatečný prostor i pro tuzemské kapely. Návštěvníci jistě oželí řadu stálic programu – naopak se vracejí skupiny, které na posledních ročnících nehrály. Do punk-rockové linky tak zapadne vystoupení Tří sester, festivalový set nabídnou Chinaski, stejně jako loni absentující Nightwork. U jiných kapel se mohou fanoušci těšit na překvapení: platí to o skupině Kryštof, Vypsané fixe atd. Za speciální pak je už předem možné označit koncerty Jiří Schmitzera s kapelou, Prago Union, Ester Kočičkové a Lubomíra Nohavici nebo Southpaw, kteří na Rock for People naplánovali svou derniéru.
Od 1. dubna jsou prostřednictvím sítě www.ticketsforpeople.cz v prodeji vstupenky za cenu 1 450 Kč. Všechny další informace na www.rockforpeople.cz nebo www.facebook.com/rockforpeople.
Ceny vstupenek na Rock for People 2011 (výhradně na www.ticketsforpeople.cz)
duben – 1 450,- Kč / květen – 1 520,- Kč / červen – 1 590,- Kč / na místě – 1 800,- Kč
Už po loňském koncertu MUSE se zdálo, že jedna z největších domácích hudebních akcí, festival Rock for People, zažila historický předěl. Co do návštěvnosti i „odbavení“ přední světové kapely, jejíž vystoupení bylo četnými médii pasováno na festivalovou událost léta. V letošním roce však Rock for People přichází s dalšími novinkami, které vytvářejí předpoklady pro další růst – kvalitativní i kvantitativní. „Tím kvalitativním nemáme na mysli jen line-up, ale především architekturu a design Festivalparku, který by nám měl dle dosavadních jednání umožnit v dalších letech i prostorovou expanzi. Ruku v ruce se s tím otevírá i možnost vozit do Hradce Králové největší světové kapely a přitom garantovat komfort pro každého návštěvníka,“ říká na okraj nadcházejícího 17. ročníku Rock for People, který proběhne od 2. do 5. července, Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production s.r.o.
Nejvýznamnější a zároveň nejviditelnější inovací je kompletní obměna vizuálního stylu Rock for People. Autorem konceptu, jenž se týká i loga, je renomovaný pražský ateliér Dynamo Design, který do nové grafiky promítl nosné atributy Rock for People: zábavu, kreativitu, sdílení zážitků, rozmanitost, energii a v neposlední řadě emoce. Stylizované postavy zároveň vystihují další novinku – koncept Partiček. „Každým rokem stoupá počet hromadných objednávek. I v samotném areálu je patrné, že lidé si užívají hudbu a festival samotný v partách, případně se na RfP party tvoří. To chceme podporovat a nabídnout lidem i vlastní design triček, vlastní prostor ve festivalovém kempu a další pobídky,“ doplňuje Petr Fořt, dramaturg Rock for People. Nový vizuální styl nebude patrný jen na plakátech, na nových internetových stránkách nebo v outdoorové kampani: figury ve 3D i na boardech nápaditým způsobem zpestří prostor Festivalparku a budou dílem sloužit i jako originální navigace.
Změn doznala i struktura partnerů. Pozice generálního partnera se chopil T-Mobile pod značkou t-music, plnění rozšířily Pivovary Staropramen či produktový partner Stock Plzeň. Mezi mediálními partnery se vedle hlavních supportérů v podobě Evropy 2, respektive vydavatelství Mafra s deníkem MF Dnes, nově objevil Seznam.cz s řadou svých kanálů, portály Expats.cz, Poslouchej.net a Musicserver.cz. Novým mediálním partnerem je také týdeník Reflex.
„Festival Rock for People je už stálicí na nebi našich t-music akcí. Co nás ale těší je, že tato festivalová hvězda září stále víc. Změny, které pro letošek připravili organizátoři, nás opravdu nadchly. Chystané aktivity jako by se inspirovaly v našem firemním sloganu ´pro společné zážitky´,“ říká Markéta Vychytilová manažerka sponzoringu společnosti T-Mobile. Festival je pro tohoto mobilního operátora rovněž ideální příležitostí, aby si návštěvníci mohli vyzkoušet nové služby, seznámili se s nabídkou pro naše věrné fanoušky a nejen pro ně. Letošní rok bude T-Mobile na Rock for People opět vidět pod značkou t-music a připraví kombinaci osvědčených služeb, jako jsou dobíjecí stanice, internet zdarma, fotky a celá řada dalších novinek.
Rekordní počet 130 pivních kohoutů od Staropramenu, které byly k dispozici v loňském roce, se letos zdvihne. Společně s tím pivovar posílí technický a kvalitativní dozor v místě, jenž se zaměří na temperaci obalů a tím i teplotu piva, rychlost výtoče i správnou míru. Staropramen vyšle na festival supervizi technického servisu pod vedením Milana Loskota, osobně bude přítomen i ředitel výroby Pivovaru Staropramen Zdeněk Lux a obchodní sládci Libor Vávra a Jaroslav Svoboda. Souběžně s tím dojde k rozšíření míst k sezení. „Návštěvníci se mohou těšit na plné portfolio Staropramenu, čítající osm značek i stále oblíbenější nealko. Chystáme také speciální překvapení - a netýká se vyhledávaného čepování do skla nebo programu pro party, které budou mít k dispozici vlastní coolkegy,“ láká Jan Vošta, Events & Sponsoring Manager Pivovarů Staropramen a.s.
Jedním z hlavních přínosů partnerů Rock for People je jejich důraz na servis pro návštěvníky festivalu. A ti se mohou v letošním roce těšit na množství benefitů a překvapení. K nejmarkantnějším změnám patří úprava hierarchie i programu scén: vedle hlavní t-music stage, která bude vyhrazena pro letošní zahraniční headlinery, se další větší skupiny a i oblíbené tuzemské formace objeví na další venkovní scéně.
Úplnou novinkou bude kryté šapitó až pro 7 000 lidí, které nahradí dosavadní dvojpódiový stan s komplikovanou cirkulací vzduchu i návštěvníků. Na této Evropa 2 stage se objeví zahraniční kapely i domácí hudební projekty. Mnohem více budou využity i hangáry: na CZ Talent Stage se představí výhradně domácí formace. V dalším z hangárů se budou po dnech střídat dramaturgické linie. „Na sobotním Večírku pro nedočkavé zahrají výhradně revivalové a regionální talentované kapely, další den jen polské, slovenské a maďarské skupiny. Vycházíme tím vstříc stále pestřejšímu složení publika na Rock for People a zároveň jsme přesvědčeni o množství talentovaných skupin v rámci střední Evropy,“ vysvětluje Petr Fořt. I letos si na Rock for People užijí příznivci divadla – hraného i loutkového. Program bude zveřejněn v průběhu června.
Po několika letech se na Rock for People vrací taneční a DJ´s program. Po skončení živého programu na obou hangárových scénách budou následovat tematické sety, včetně hojně poptávané Oldies Party s muzikou od 60. do 90. let. Progresivní styly obsáhnou elektro, drum´n´bass, dubstep, jungle a další, přičemž za gramofony se vystřídá tuzemská DJ´s špička. Naopak klidnější náplň nabídnout minimálně dva odpočinkové chill out stany, které podobně jako zbylé scény pojedou až do ranních hodin. „Uvědomili jsme si, že mnozí lidé na náš festival jezdí za 24hodinovou zábavou. V případě tohoto doprovodného programu nepůjde o decibely, ale spíše žánrovou pestrost,“ dodává Michal Thomes, podle nějž je nový model slučitelný s uzavřením prostoru před velkými pódii a každonočním úklidem kolem 3 hodiny ranní.
Mimochodem: daleko pestřejší náplň čeká i na obyvatele stanového města. Vedle posílení veškerého sociálního zázemí (už loni bylo na RfP k dispozici 250 mobilních toalet) se chystá ranní kavárna spojená s čítárnou i prodejnou čerstvého pečiva. Kemp bude letos poprvé rozdělen na zóny, bude mít vlastní pravidla provozu, vyčleněnou ochranku i zpřísněná pravidla vstupu. S ohledem na očekávaný příjezd nových festivalových návštěvníků nejen z Česka, ale i z německy mluvících zemí, Slovenska, Polska i Maďarska, a navýšení počtu kempujících až na 18 000 lidí je tato separátní organizace nutná. Stanové město, stejně jako parkoviště budou oproti loňsku rozšířeny o zhruba jednu pětinu. A stejně jako loni se počítá v případě potřeby s další operativní kapacitou.
Za loňský přístup k životnímu prostředí získal Rock for People prvenství v akci Čistý festival podporované společností Ekokom, ale především mezinárodně uznávaný certifikát Green & Clean Award od evropské asociace festivalů Yourope. Jako první a dosud jediný festival v bývalém Československu RfP loni zprovoznil vlastní unikátní linku na třídění odpadů, skrze kterou prochází veškerý odpad generovaný na festivalu. Linka je v provozu 24 hodin denně po dobu 5 dnů, prošlo jí více než 70 tun odpadu, z nějž 80 % bylo ve spolupráci s Hradeckými službami a.s. recyklováno (plasty, papír, sklo, hliník, baterie). Na provozu celého třídícího systému festivalu se vystřídalo 200 dobrovolníků z řad festivalových návštěvníků. Toto vše se zopakuje i letos; k tomu bude nově zaveden tříděný sběr gastroodpadů ze všech festivalových stánků s občerstvením. „Očekáváme, že se tímto opatřením úroveň recyklace zvedne na 90 % veškerého odpadu,“ říká Štěpán Suchochleb, jenž má ekologický program na starosti.
Velkou poctou pro Rock for People je skutečnost, že si jej jako místo oslav 20. výročí svého působení v České republice vybrala organizace Greenpeace. Ta bude mít v prostoru před hlavním vstupem do Festivalparku své vlastní městečko s množstvím aktivit, ukázek environmentálního přístupu ke všem oblastem lidské činnosti, přednášek apod.
Signifikantním projektem vývoje Rock for People je projekt S partou na RfP. Akce je určena pro všechny, kteří si přes předprodejní systém www.ticketsforpeople.cz objednají více než 5 celofestivalových vstupenek. Tyto party dostanou přístup do speciální sekce a budou si moci navrhnout vlastní triko v layoutu Rock for People, které dostanou ve Festivalparku společně se 100 Kč poukazem na festivalový sortiment. Na každého tak čeká benefit v hodnotě 400 Kč.
A to není všechno: pokud bude hromadná objednávka na víc než 10 celofestivalových vstupenek, dostane k tričkům partička ještě jeden coolkeg piva Staropramen, který bude mít po celou dobu Rock for People k dispozici v chlazených prostorách.
„Pevně věříme, že fanoušci všechny letošní změny ocení. Máme plán na dalších pět let, během nichž bychom chtěli postupně z Rock for People vybudovat jeden z nejkvalitnějších festivalů ve střední Evropě. Akci, na kterou lidé nebudou jezdit jen kvůli kapelám, ale také pro její celkovou náplň, prostředí, zábavu i zážitky – právě v tom vidíme největší potenciál festivalu a festivalovosti,“ uzavírá Michal Thomes.
Všechny měsíční edice vstupenek byly vyprodány. O čtvrtinu vyšší předprodeje než v loňském roce nasvědčují překonání loňského rekordu 28 500 návštěvníků.
Ceny vstupenek na Rock for People 2011 (výhradně na www.ticketsforpeople.cz)
duben – 1 450,- Kč
květen – 1 520,- Kč
červen – 1 590,- Kč
na místě – 1 800,- Kč
I když se seškrtají emoční póly – velebený americký indie-folkový projekt BRIGHT EYES a australská death coreová úderka PARKWAY DRIVE – v množině nově potvrzených kapel na letním Rock for People zůstane velice silný základ. K nejočekávanějším jménům, která se mezi 2. a 5. červencem objeví ve Festivalparku v Hradci Králové, patří bezesporu kanadští SUM 41 – formace úspěšně balancující mezi pop-punkem, rapmetalem a trashem, jež v roce 2010 za rekordně krátkou dobu vyprodala pražský dvojkoncert a která přijede představit své nové, očekávané album Screaming Bloody Murder. Po jejich boku před početné publikum dorazí legendy alternativního funky – kalifornští PRIMUS, jejichž břitká hudba a neméně jízlivý humor se obtiskly například (do svého) druhu kultovních seriálů Beavis & Butthead nebo Městečko South Park. Do Hradce se po dvou letech vrátí se svým progresivním sólovým projektem kytarista a zpěvák Bloc Party - KELE.
„Za ohromný úspěch považujeme získání australského JOHN BUTLER TRIO – o tuto formaci kolem selfmademana a přitom naprosto vynikajícího kytaristy Johna Butlera jsme usilovali přes tři roky,“ říká Michal Thomes z agentury Ameba, která Rock for People letos pořádá už po sedmnácté. „Butler, který je mezi tou náročnější částí australského publika vnímán jako domácí hvězda, vyrostl ukázkově z do-it-yourself kultury a předkládá posluchačům výsostný mix dancehallu, australského roots rocku, funku či blues.“
Poetickou a instrumentálně vybroušenou stránku John Butler Trio na Rock for People rozředí ještě dvě těžší váhy: punkrockoví harcovníci U.S. BOMBS v čele Duane Petersem a britští apologeti hord core YOUR DEMISE. „I z aktuální várky je dost znát, že po dvou letech zaměřených na britskou scénu přivezeme také podle nás ty nejzajímavější dostupné kapely ze Spojených států nebo Austrálie,“ doplňuje dramaturg Petr Fořt. „Početné fanoušky i v Česku mají Bright Eyes v čele s Conorem Oberstem, představující to nejlepší a nejkřehčí z nezávislé folkrockové scény. Ne náhodou předskakovali s úspěchem R.E.M. nebo Bruce Springsteenovi. Pravým opakem jsou hvězdy největších festivalů tvrdé hudby Parkway Drive, kteří by v publiku měli roztočit hodně divoké kolo, takzvaný circle pit.“
Všechny měsíční série e-ticketů, včetně té únorové, byly doposud vyprodány – omezené budou počty kusů i v dalších měsíčních edicích. Od 1. března jsou výhradně prostřednictvím předprodejní sítě www.ticketsforpeople.cz v prodeji vstupenky za cenu 1 380 Kč. Všechny další informace na www.rockforpeople.cz nebo www.facebook.com/rockforpeople.
SUM 41
Screaming Bloody Murder – název jako okopírovaný z deníčku typické romanticky založené dívenky si pro svou novou desku vycházející na konci března vybral kanadský kvartet Sum 41. A první singl – stejně jako vytroušené poznámky osazenstva této stále populárnější úderky – už nyní zavdávají důvod pro krabacení čela všem, kteří lpí na čistotě žánru: tak vrátili se hoši ke svým kořenům (rozumějte – desce Half Hour of Power) ovlivněným hlavně punkovými mesiáši NOFX, nebo znovu vyčenichali potenciál rapcoru (to by si na RfP zanotovali s již potvrzenými Deez Nuts), anebo napevno vyhodili kotvu v trashových vodách, které tak líbezně konvenovali na plackách Does This Look Infected? a Chuck?
Ať tak či onak, Sum 41 jsou po patnácti letech své kariéry naprosto oprávněně považováni za prvotřídní a stále více horké zboží. Ostatně ne náhodou zmizely vstupenky na jejich loňský pražský (a odložený) dvojkoncert s rychlostí jejich vlastních kytarových riffů v hitu The Hell Song. Právě jejich loňská vystoupení snad i největším škarohlídům dokázala, že Sum 41 tvoření Deryckem Whibleym, Jasonem McCasliem, Stevem Joczem a Tomem Thackerem se už opravdu nemají zapotřebí vymezovat vůči jiné známé pop-punkové kapele s číslem v názvu. Jsou jinde a je jim – i fanouškům – zatraceně dobře.
Mimochodem: při druhém pražském koncertu měl frontman Sum 41 Deryck na nátělníku nápis Heroin Killed the Radiostar. V jedné jásavé recenzi se objevila řečnická otázka, zda tento nápis ještě někdy čeští fanoušci uvidí. Polovinu odpovědi už známe – a protože se Sum 41 vyznačují nebývalou pracovitostí napříč několika kontinenty, je docela možné, že v Hradci bude kotel Sum 41 skotačit před týmž tričkem jako v Praze…
www.sum41.com/screamingbloodymurder/
JOHN BUTLER TRIO
Ansámbl z Fremantle v západní části Austrálii, John Butler Trio, vznikl na dnešní poměry vcelku podivuhodným způsobem. V roce 1998 si kytarista a zpěvák John Butler začal ve Fremantle vydělávat jako pouliční muzikant. Sám si zafinancoval 3 500 nahrávek jako prvotní vklad, aby se později stal v očích mnoha hudebních příznivců nejslavnějším nezávislým muzikantem, kterého Austrálie pamatuje. Ti, kteří se už zaposlouchali do jeho písní, pochopí, že John Butler později i se svým triem vstoupil ve známost zaslouženě. Signifikantní mnohožánrový styl jeho jam bandu leží kdesi na pomezí dancehallu, roots rocku, funku či bluesu. Inspirační linky jsou předeny jedinečným, citlivým a naprosto podmanivým způsobem.
Trio zaznamenalo příkrý vzestup už díky druhé studiové nahrávce Three z roku 2001, která si vysloužila platinovou desku. Svůj úspěch pak zopakovalo v roce 2003 pětinásobně platinovou deskou za CD Sunrise Over Sea, které se zároveň stalo prvním nezávisle vydaným albem na Butlerově vlastním labelu Jarrah Records. Další trojnásobné platinové ocenění pak následovalo v roce 2007 za album Grand National. Skladby John Butler Tria už několik let excelují na prvních místech australských hitparád a samotný ansámbl díky neutuchajícímu zájmu cyklicky obráží jako headliner hlavní pódia světově proslulých festivalů. Na svém kontě má rovněž celou řádku ocenění jako APRA, AIRA nebo J Awards udělovaných v Austrálii. Kromě Johna Butlera působí v současném Triu ještě bubeník a perkusionista Nicky Bomba a baskytarista Byron Luiters. Jejich repertoáru na letošním RFP budou dominovat hity z poslední desky April Uprising vydané v minulém roce.
www.myspace.com/johnbutlertrio
PRIMUS
Tříčlenná kapela s původním názvem Perm Parker, později přejmenovaná na Primus (v latinském významu šéf nebo také první), je skutečným oříškem. Se snahou charakterizovat hudební žánr, který reprezentuje, si lámal hlavu už nejeden hudební kritik. Nejčastěji bývá označována jako funk metal nebo alternative rock, někdy bývají Primus také nazýváni vším od čisté "indie" až po thrash funk. Poslední přirování je dost možná nejpřesnější soudě podle směsice funkových prvků, thrashových kytarových riffů a rychlejší dynamiky skladeb.
Tito svérázní Kaliforňané v čele se zakladatelem a frontmanem Lesem Claypoolem zdolávají s úspěchem hudební pódia už od roku 1984. Svým lehkovážným přístupem ke světu hudby, zálibou v drsné nadsázce a černém humoru se stali populární nejen jako hudební ikona. Většina z nás si jistě vybaví seriály 90. let typické ostrým vtipem – Městečko South Park nebo Beavis & Butthead. Jejich styl vystihuje stanovisko formace docela přesvědčivě. Dost možná právě proto byli Primus přizváni k natočení množství skladeb k oběma seriálům.
Stěžejním průlomovým momentem k úspěchu těchto žertéřů se stalo album z roku 1991, Sailing The Seas of Cheese. Otevřelo kapele cestu k supportování turné tehdejších hvězd jako Rush, U2, Public Enemy či Anthrax a navíc bylo oceněno platinovou deskou udělovanou za výrazné prodeje. Druhou platinovou desku získala za následující album Pork Soda vydané v roce 1993. Před několika dny se na webu kapely objevil vzkaz od samotného frontmana v tom duchu, že dlouho očekávaná nová deska je již téměř hotová. Kdy ale vyjde, zůstává zatím překvapením. Každopádně je více než pravděpodobné, že ochutnávky z nového alba si osobití Primus schovávají právě pro letošní festivalovou sezónu. Na vás a Hradec Králové!
PARKWAY DRIVE
I když mohou být i čísla leckdy zavádějící, 16 milionů poslechů na MySpace svědčí o tom, že Parkway Drive nejsou „kapela lokálního významu“ – ba dokonce patří k nejopěvovanějším dodavatelům čerstvého metalového či metalcoreového nářezu. Mnozí čeští fans o kvalitě nabízeného produktu ví své – vždyť Parkway Drive se už u nás představili v celé své hustotě. A že to sypalo…
Tito australští brouskové brázdí pilně (stále větší a větší) pódia od roku 2003. Po předchozích dvou zdařilých albech se setkává i jejich aktuální, v pořadí třetí nahrávka Deep Blue z roku 2010 s výtečnými ohlasy, jež placku vynesly na již záviděníhodné pozice v hitparádách. Aby ne, když ji produkčně i inženýrsky míchala ekipa kolem Joe Barresiho, jenž dává zvuk Bad Religion, Queens Of The Stone Age nebo Tool. V případě metalcoreové partičky nepřekvapí hodně osobní a negativistické texty „o lžích, tvořících naší každodenní malost.“ Již ne tak obvyklý je konceptuálněji pojatý zastřešující příběh skladeb na albu: kapela na Deep Blue vypráví příběh o hledání pravdy na dně oceánu očima muže, který si jednoho dne uvědomí, že vše čemu věřil, je neskutečné. To vše zabaleno do deathcoreového aranžmá…
V posledních letech pětičlenní Parkway Drive excelují v ranku světových hvězd na turné a festivalech největších formátů. Aktuálně je můžeme například najít na turné v USA společně se spřátelenými The Warriors, The Gost Inside a Set Your Goals. Se svou neskutečně energizující show oblaží i publikum v hradeckém Festivalparku – a půjde o zážitek vpravdě adrenalinový.
BRIGHT EYES
Jsou tři, ale zdá se, jako by jich bylo dvanáct – řeč je o americké indie folk-rockové kapele Bright Eyes. A skutečně, když kapela ve složení Conor Oberst, Mike Mogis a Nate Walcott rozehraje svůj koncert, hemží se to na pódiu multiinstrumentální podívanou. V čele Bright Eyes, kteří vznikli v roce 1995 a po celou dobu hrají ve stabilním složení, stál tehdy pouze patnáctiletý skladatel a zpěvák Conor Oberst.
Navzdory mnohdy nevybíravé kritice, jež mu byla stále v patách, se ale nevzdával a společně s ostatními dvěma souputníky projekt posouval tvrdošíjně dále. Teprve po sedmi letech práce začala vynaložená snaha konečně přinášet své plody. Roku 2002 po vydání desky Lifted Or The Story Is In The Soil, Keep Your Ear to the Ground se štěstí a kritika otočily na stranu kapely a Bright Eyes, i když už hráli pěknou řádku let, začali být označování jako „noví“ umělci. V roce 2004 dostali přizvání supportovat turné Bruce Springsteena a také R.E.M., se kterými si totéž zopakovali i o rok později. V tomto období se už sestava intenzivně dostávala do povědomí veřejnosti a rovněž si začala získávat uznání významných hudebních kritiků a především publika.
Bright Eyes jsou držiteli několika ocenění, z těch prestižnějších můžeme zmínit PLUG Independent Music Awards z roku 2006, kde se jim podařilo obstát v kategoriích Umělec a Píseň roku. O dva roky později pak dokonce získali cenu Grammy. Poslední potěšitelnou událostí posledních dní bylo vydání již desátého studiového alba People’s Key s další melodickou nadílkou z dílny Bright Eyes. V tuto chvíli je na internetu dostupných již několik nejnovějších ukázek, například Shell Games nebo Haile Selassie. Dvojnásobnou radost z desky měl sám Conor Oberst, jenž si ji nadělil i jako dárek ke kulatým narozeninám.
KELE
Vystoupení liverpoolských Bloc Party v roce 2009 na Rock for People do slova a do písmene potvrdilo jejich pověst coby černého koně festivalu. I když se set těchto sympaťáků nesl v rockovém hávu, patrné byly přískoky k nu-rave a dalším elektronickým subžánrům – ostatně před dvěma lety opanovala mnohé přehrávače, iPady atd. jejich deska Intimacy, ukázka toho, jak je možné rockovému duchu vymodelovat padnoucí taneční tělo. Vedle suverénního výkonu Bloc Party v Hradci Králové zosobnili i čítankový příklad toho, jak se má komunikovat i s tou částí publika, jež nezná z vaší tvorby ani notu. Již křídla má na YouTube záznam okamžiku, kdy na zpěváka a kytaristu Keleho přiletí baseballová čapka s nápisem „I Love My Mum“, s níž odehraje nejen zbytek koncertu, ale i část turné.
Rýsuje se tak zajímavý námět na dárek pro fanoušky – letos totiž do Hradce přijede KELE osobně. Bloc Party jsou na nějaký čas hibernováni a frontman kapely se od loňska naplno věnuje své vlastní produkci. Nejednoho recenzenta již Kele (příjmení: Okereke) přiměl k pozornosti albem The Boxer, které se celé nese v „duchu lásky k taneční hudbě“ – ostatně, to je podle Keleho slov i hlavní raison d´etre celého sólového projektu.
A protože výše popsaná sympatie neproudila jen od návštěvníků RfP k Bloc Party, ale i obráceně, nadcházející koncert lze interpretovat i jako Keleho vůli navrátit se k fanouškům, kteří mu – podle jeho vlastních slov – utkvěli hluboko v paměti i srdci!
U.S. BOMBS
Punkrockovým fanouškům netřeba tuto ostřílenou kapelu dlouze představovat, a to i díky jejich několika velmi divokým mejdanům v matičce Praze. Tahle parta patří mezi raritu ve svém žánru, jímž je „podvraťácký“ punkrock – nechybí mu melodie, prvky hard core ani názvuky tradičního britského punku 70. let.
Frontman a zpěvák Duane Peters se proslavil nejen na poli hudebním (vedle domovských U. S. Bombs vzniknuvších v roce 1993 býval k vidění a ke slyšení například ve formaci Hunns či Gunfight), ale také zapálením pro profesionální skateboarding. Dá se dokonce říci, že na přelomu 70. a 80. let „prkénkovou“ scénu spoludefinoval. Duane, potetovaný od hlavy až k patě (v té době možná jen ke kolenům) vymyslel dokonce nespočet vlastních skateových triků. Není náhodou, že se mu stále přezdívá „The Master of Disaster“ – mimochodem, v tátových stopách kráčel více než úspěšně i jeho syn Chelsea, nebýt tragické nehody, jež zhatila nejen jeho kariéru, ale i život.
Kapela se do povědomí fanoušků zapsala v první řadě chytlavými hitovkami a neúnavným harcováním po klubech celého světa, ale do značné míry i skandály nabroušeného a „povzbuzeného“ frontmana. Po třinácti letech téměř nepřetržitých vystoupení, rozpadání a stmelování se a různých personálních změn nakonec Duane & his boys zvolnili tempo. Po několikaleté odmlce U. S. Bombs vrazili v roce 2009 na scénu s energií, živenou Duanovou novou filosofií života bez drog a alkoholu (bez záruky). V nadcházejícím období opět nakrátko koncertovali na evropských turné v sestavě původních čtyř členů, nyní tvoří tradiční jádro už jen Duane Peters a kytarista Kery Martinez, kteří k sobě berou podle potřeby dva či tři hudebníky.
www.myspace.com/theofficialusbombs
YOUR DEMISE
Klasická „mlátička“ - tak by se dal také opsat hardcorový kvintet z Velké Británie s názvem Your Demise. Kapela se zformovala v roce 2003 a do současnosti se jí podařilo mezi HC kids pustit tři alba. Už po prvním debutu přesvědčila o svém upřímném (v ne-grossovském smyslu) hudebním zaujetí, a otevřela si tak cestu k bezpočtu odehraných koncertů a turné. Třetí album s názvem The Kids We Used To Be vzniklo za významné účasti nového vokalisty Eda McRae, který celkový počin posunul za původní hranice předešlých dvou desek. Atmosféra skladeb je nabita gejzírem energie a naléhavých sdělení členů kapely. Kromě původního hardcoru je z nich cítit prolnutí i s prvky metalu, punku a dokonce pop rocku.
Minulý rok byl ve znamení nové desky a přinesl chlapcům z Your Demise vcelku náročné koncertní období po Evropě a Severní Americe. Formace se mimo jiné setkala i s Parkway Drive, kdy po jejich boku vystupovala v rámci pravidelné Never say die tour. Ta zavítala v listopadu 2010 také do pražského prostoru Abaton.
Letní Rock for People bude pro You Demise další šancí k setkání a inspiraci na českém, tentokrát festivalovém pódiu Rostoucí popularita a hudební kvalita poslední desky dávají tušit, že pro tuhle partu bude letošní rok něčím zlomový. Buďte u toho!
www.yourdemiseofficial.bigcartel.com/
Dosud potvrzené zahraniční kapely na Rock for People 2011
THE STREETS / GB * SUM 41 / CA * JOHN BUTLER TRIO / AU * THE WOMBATS / GB * PRIMUS / US * PARKWAY DRIVE / AU * BRIGHT EYES / US * KELE / GB * THE LIKE / US * US BOMBS / US * LEVELLERS / GB * DEEZ NUTS / AU * BEATSTEAKS / DE * MOLOTOV / MX * YOUR DEMISE / GB
Ceny vstupenek na Rock for People 2011 (výhradně na www.ticketsforpeople.cz)
březen – 1 380,- Kč
duben – 1 450,- Kč
květen – 1 520,- Kč
červen – 1 590,- Kč
na místě – 1 800,- Kč
Poprvé – a zároveň naposledy. Takto fatalisticky lze interpretovat zprávu, která by měla nadchnout každého, kdo aspoň pokradmu sleduje britskou hudební scénu. Prvním velkým jménem na line-upu letního festivalu Rock for People 2011 je totiž bedlivě sledovaný projekt „originálního plagiátora“ Mikea Skinnera, The Streets. Ten v době potvrzení termínu do světa zároveň vypustil zprávu, že svou sóloformaci uloží v létě k ledu. A i když je Skinner mistrem v mystifikacích a překvapeních, tuzemské publikum by se nemělo spoléhat, že od The Streets dostane v budoucnu druhou šanci.
Rozhodování, zda na Rock for People strávit ve Festivalparku v Hradci Králové 2. až 5. července, ulehčí také další potvrzené „ostrovní“ jméno – THE WOMBATS. Ti podobně jako loni Editors nebo Does It Offend You, Yeah? či předloni Bloc Party rozdmýchají čerstvé hudební větry pocházející z permanentní hudební okluzní fronty nad Velkou Británií. Trio proniklo do sluchovodů fanoušků po celém světě singlem Let's Dance to Joy Division, které explicitně pojmenovává i umělecké předobrazy kapely. Naopak svěží blizard ze Spojených států bude reprezentovat dámská formace THE LIKE – odkazující k „broučímu“ retro stylu i zvonivým melodiím britpopu, ovšem s charakteristickým zvukem elektronických varhan a s ostrými kytarovými riffy.
The Streets, The Wombats a The Like rozšiřují dosud potvrzené kapely letního festivalu Rock for People – punk-rockové rytmiky z Německa BEATSTEAKS, folk-punkové legendy THE LEVELLERS, mexické crossoverové specialisty MOLOTOV nebo rap-coreisty DEEZ NUTS z Austrálie. „Letošní program bude co do žánrů ještě pestřejší než ten loňský. Ukazuje se, že tuzemské festivalové publikum stále vyžaduje trochu vzpomínání. Rok od roku ale stoupá povědomí o nejnovějších jménech na často alternativní scéně, proto se nebojíme ani méně známých jmen,“ nastiňuje line-up dramaturg Petr Fořt z pořádající agentury Ameba Production.
Festival Rock for People, který se letos uskuteční posedmnácté, chystá vedle několika hudebních premiér pro návštěvníky i několik dalších novinek. Proměnou projde například architektonické a designové řešení Festivalparku, významné rozšíření se chystá u nehudebního programu, inovace čekají rovněž stanové město a systém parkování.
Své dvacáté výročí oslaví na festivalu ve velkém stylu rovněž organizace Greenpeace, jež bude participovat i na ekologickém a recyklačním programu Rock for People. Za ten pořadatelé obdrželi jediný uznávaný certifikát Green & Clean Award (A Greener Festival Award) i tuzemské ocenění Čistý festival.
Všechny měsíční série e-ticketů, které se začaly prodávat 17. listopadu, byly doposud vyprodány – omezené budou počty kusů i v dalších měsíčních edicích. Aktuálně jsou výhradně prostřednictvím předprodejní sítě www.ticketsforpeople.cz v prodeji vstupenky za cenu 1 310 Kč. Všechny další informace na www.rockforpeople.cz nebo www.facebook.com/rockforpeople.
THE STREETS
Neznalí věci by podle mnohovrstevnatého zvuku mohli propadnout mylnému dojmu, že The Streets jsou skupinou – chyba lávky. Ve skutečnosti se jedná o producenta a rappera Mikea Skinnera. Skinner alias The Streets dokáže ve své muzice vpravdě geniálně skloubit neuvěřitelné množství žánrů – od grime, přes hip hop, pop až k elektronické hudbě. I díky tomu se v ostrovním království, ale nejen tam, stal nezpochybnitelnou hudební ikonou, byť často sahající po melodiích svých kolegů z branže…
Jeho debutového alba Original Pirate Material se jen ve Velké Británii prodalo přes milion kusů a stalo se jednou z nejdůležitějších nahrávek roku. O té doby stihl vydat ještě další tři desky a v únoru má vyjít i netrpělivě očekávaná novinka Computers and Blues. Placka, se kterou se Mike chystá pochlubit i v Hradci, by podle zvěstí měla mít temnější a futuristický zvuk a „měla by z ní znít inspirace Berlínem“. Jeden z nejvýznamnějších rapperů dnešní doby zároveň potvrdil, že toto v pořadí páté album jeho projektu The Streets bude i posledním pod tímto jménem, takže koncert The Streets na Rock for People bude pro tuzemské fanoušky možná poslední šancí užít si tento skvělý projekt live!
THE WOMBATS
Ačkoliv název kapely odkazující na australského vačnatce by mohl evokovat hudební návštěvu z druhé strany polokoule, přinášíme vám „jen“ partu kluků z Liverpoolu, kterým kromě hudebního nadání nechybí ani smysl pro humor. Což ostatně potvrzuje i název jejich prvního alba The Wombats Proudly Present: A Guide to Love, Loss & Desperation (nepočítáme-li o rok starší Girls, Boys and Marsupials, která ovšem vyšla jen v Japonsku). Tenhle jejich chytlavý „průvodce“ slavil velké úspěchy mezi fanoušky i kritikou, přičemž pozornosti se dostávalo zejména singlu Let's Dance to Joy Division. Jak k názvu někde vtipně poznamenal zpěvák a kytarista Matthew Murphy: „Někdo bere drogy, jiný má Joy Divison.“ Pokud by vám jejich zvuk připadal tak nějak povědomý, vězte, že produkce se v tomto případě ujal Stephen Harris, který vypomáhá např. Kaiser Chiefs, a zvuk míchal pro změnu sám Rich Costey, který je známý pro spolupráci s Muse, Interpol či Franz Ferdinand.
V současnosti jsou „vombatí“ fanoušci v očekávání druhého alba. Jako závdavek můžete okusit pilotní singl Tokyo (Vampires & Wolves) nebo teprve před pár dny zveřejněný druhý singl Jump into the Fog.
THE LIKE
Čtyřčlenná dívčí formace z Los Angeles po dobu své desetileté existence dobývá nejen domovskou americkou rockovou scénu, ale přesahuje i daleko za její hranice. O tom, že má slušně našlápnuto, svědčí i veskrze pozitivní kritika v renomovaném magazínu Rolling Stone (a nejen v něm!). Původní trio, které vzniklo, když bylo dvěma ze zakládajících členek pouhých patnáct let, se stabilizovalo v nynějším složení: Elizabeth “Z” Berg (zpěv/kytara), Tennessee Thomas (bicí), Laena Gironimo (basa) a Annie Monroe (varhany). S příznačným názvem The Like přišla matka Tennessee, když vtipkovala o tom, s jakou četností dívky používají slovo “like”.
Kapela se řadí k odvětví zvanému alternative rock, ale prošla i svým hudebním vývojem. Na kontě má tři EP a dvě studiové nahrávky. Jejich debutové album s názvem Are You Thinking What I’m Thinking? (2005) je více mainstreamovou kytarovou záležitostí, které dominuje spíše hudební uhlazenost než snaha experimentovat. Naopak druhé a zároveň aktuální CD Release Me (2010) je známkou odvážnějších alternativních intencí. Skladbám dominuje charakteristický zvuk varhan, který v kytarových riffech posouvá celkový styl na pomezí britpopu a retro popu šedesátých let. Celkový dojem je navíc doplněn melancholickým lyrismem zpěvačky Elizabeth “Z” Berg, který často přechází až v nabroušenost inspirovanou neutěšenými životními situacemi mladé ženy. Nejchytlavějšími songy na druhém albu jsou například Release Me nebo He’s Not a Boy (s výborným videoklipem). Mezi výraznější úspěchy The Like patří i účast na turné po boku kapel jako jsou Kings of Leon, Arctic Monkeys nebo Muse – hvězd loňského RfP a zároveň korunovaných králů globální festivalové sezóny 2010!
Ceny vstupenek na Rock for People 2011 (výhradně na www.ticketsforpeople.cz)
únor – 1 310,- Kč
březen – 1 380,- Kč
duben – 1 450,- Kč
květen – 1 520,- Kč
červen – 1 590,- Kč
na místě – 1 800,- Kč